Таймс: Тръмп иска да отцепи няколко държави от ЕС, за да направи Велик Тръмпистки Европейски съюз!

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп иска да убеди още четири страни – след Брекзит на Лондон – да напуснат Европейския съюз, за да „Бъде Европа отново велика“, показва информации от по-дълга, все още класифицирана версия на Стратегията за национална сигурност на САЩ, публикувана миналата седмица, съобщи вестник.
Има и предложения за създаване на нов елитен форум C5, или „Ядрото на петте“ (Core Five), на световните сили, който да измести Г-7 и да включва Америка, Китай, Индия, Япония и Русия.
Четирите страни от ЕС, които се считат за цели след Брекзит, са Австрия, Унгария, Италия и Полша, според изтеклите подробности, публикувани от американския уебсайт за отбрана „Дифенс уан“.
Счита се, че класифицираната версия на стратегията, която предупреждава за „изтриване на цивилизацията“ в Европа поради масовата имиграция и мултикултурализма, призовава САЩ да подкрепят партии и движения, които „търсят суверенитет и запазване/възстановяване на традиционния европейски начин на живот“.
Предполагаемият документ вероятно ще предизвика допълнителна тревога в Европа , само дни след като Ктратегията за национална сигурност заяви, че страни като Франция и Германия „западат“ поради миграция и задушен икономически растеж, отбелязва „Индипендънт“.
Една от говорителките на Белия дом, Ана Кели, отрече съществуването на такъв вариант на документа, казвайки пред „Дифенс уан“: „Не съществува алтернативна, частна или класифицирана версия.“
Виктор Блъсков:
Дейли Телеграф, Таймс и други вече цитират нов документ на САЩ, който разкривал, че Тръмп иска 4 държави да напуснат ЕС – Италия, Австрия, Полша и Унгария. Тук вече навлизаме в много опасни води. Трудно ще е да дам гледна точка без да влизам в 2 часа обяснения, но нека ви го кажа така – не е голяма оферта това в борбата срещу някои еврократи пък да кацнем на пълно американско господство. Защото този план за разпарчетосване е план за контрол.
Ще ви припомня също така, че почти всички вредни идеи в Европа – отворени граници, културни войни, дори федерализация, до голяма степен идват от САЩ. Отворено общество е американско НПО. Световният икономически форум може да е в Давос, но е вдъхновен от годините на Клаус Шваб в Харвард и неговия ментор – Хенри Кисинджър. Впрочем, председател на СЕФ вече е Лари Финк, шефа на Блекрок.
Не на последно място, Тръмп е на власт още 3 години. Дори да ви харесва повече неговата визия, докато се излиза от ЕС вече като нищо може да не е неговата визия начело.
Нали имахме едно такова общо мнение за държавите, които са го играли „съюзници“ на САЩ в конфликтите?
Сега, аз не мисля, че всичко това значи да се хвърляме с главата напред във федерална Европа. Нито ще играя ролята на жълтопаветник под страницата на американското посолство да псувам Тръмп и да обяснявам как е Волдеморт. Обаче тук трябва вече едно наум и с дългосрочен поглед.
Става и все по-спешна нуждата от управляващи с адекватен поглед върху геополитиката и смелостта да взимат някакви решения. България трябваше още вчера да е започнала дискусията как да оцелеем без еврофондове и как ще осигурим добри отношения с Турция, например. Най-вече да изграждаме връзки с Румъния и Гърция, които да останат независимо какво се случва с ЕС.
Просто…играта загрубява.
Bnews.bg