Взривяваща реч на Румен Радев в Пловдив! Попита народа на площада на Съединението: “Ще оставим ли България на дерибеите?” И чу мощно: Неее!

Президентът изнесе на един дъх блестяща реч, посветена на 140 годишнината от Съединението на България в Пловдив и дори влезе в знаменателен диалог с множеството.

На въпроса на държавния глава към гражданите на Пловдив дали ще оставим България на дерибеите, той чу мощен отговор: Нее!

Преди това Румен Радев прие почетния караул и Вечерната заря – проверка. При обявяването на имената на почетните гости се чуха мощни освирквания за премиера Росен Желязков и министъра на отбраната Атанас Запрянов.

Ето и цялата реч на Румен Радев пред пловдивчани:

Скъпи сънародници,

140 години ни делят от онзи септември, когато българският народ взе съдбата си в свои ръце и заличи границите, начертани от великите сили на Берлинския конгрес против волята на нашия народ. Защото по волята на великите сили повече от милион българи, едва вкусили от свободата след руската победа над Османската империя, бяха върнати отново под властта на султана.

Дейците на Съединението поправиха тази историческа несправедливост. Възродена България показа на цяла Европа как цивилизовано, без насилие, движен от високите си идеали нашият народ открито заявява своя суверенитет и отстоява своята идентичност. Съединението е триумф на народната воля над цинизма на великите сили. Победа на дръзките над конформистите. Защото и тогава е имало немалко чуждопоклонници, келепирджии, сеирджии, примирени с Берлинския диктат. Но влакът на Историята ги подмина.

Днес същият този влак ускорява хода си. 140 години след Съединението българите отново се жалват от деребеите, а великите сили отново спорят за сфери на влияние. Времената са критични. Има политически брокери, готови да похарчат нашето бъдеще, за да си купят чужда благословия. Да харижат суверенитета, хазната и дори и нашата идентичност – всичко онова, за което се бориха Левски, Бенковски, Ботев и Захари Стоянов, всички сподвижници на Съединението.

И питам вас, хората на площада, защото това е дълг към тези, които отдадоха живота си за каузата на Съединението и за свободата и независимостта на България: Ще оставим ли България на деребеите? … Не! Тук, пред този паметник, е мястото, където единственият възможен отговор е „Не!“ Ние няма да я оставим и няма да позволим по никакъв начин да се търгува със съдбите ни.

Вярвам, че обединени всички заедно ще надмогнем днешните недъзи и заедно ще строим България в заветите на нашите предци. България – свободна, демократична, справедлива, просперираща. Вярвам, че ще надмогнем вечните деления, които ни правят уязвими отвън и днес тези разломи са опасни за държавата. Ще отхвърлим неверието в собствените ни сили, защото скъпо сме плащали в миналото за унизителното разбиране, че от нас нищо не зависело и че съдбата ни се решавала някъде другаде. Ще излезем от комфорта на малодушието.

Съединението е нашето вдъхновение. Единни сме успявали и само единни ще пребъдем.

Поклон пред дръзките и храбрите!

Да живее единна и свободна България!

Отново “Мутри вън!”

Днес видео с Румен Радев от Община Гулянци набра огромна популярност. За него пишат Клуб Зет и Медиапул.

Пет години след популярния си призив “Мутри вън” и размахания във въздуха юмрук, президентът Румен Радев отново определи управляващите като мутри.

Това се случва в четвъртък по време на тържественото отбелязване на 51 години от обявяването на Гулянци за град, където президентът е бил поканен от кмета на града Лъчезар Яков.

„Желая ви много добро настроение. Гостите, дошли по поръчка, няма да ви го развалят – аз съм сигурен. Нито мутрите от София, завзели управлението на страната, няма да успеят да развалят вашия празник“, казва Радев пред жителите на града.

Това става ясно от видео, разпространено от профила на бившия евродепутат и журналист Николай Бареков, който водеше листата на доганистите във Враца на последните избори.

Повод за думите на държавния глава са група мъже с черни тениски, които освиркват речта му.

„Гулянци ражда хора с култура, а не дошли гости да правят провокации. Знаем по чия поръчка са тук и няма да успеят. Съгласни ли сте?“, пита Румен Радев.

На тези думи въпросната група мъже отговаря с възгласи „ууу“.

В официалното прессъобщение на администрацията на президента за инцидента се намеква само в едно цитирано изказване на държавния глава.

„Гулянци ражда хора с талант, а не гости, дошли по поръчка да правят провокации“, посочи още държавният глава в приветствието си на площад „Свобода“.

През изданието „Клуб Z“ президентството потвърждава автентичността на думите на Радев.

Спомени от горещо политическо лято

Думите му напомнят популярния му призив по време на бурните антиправителствени протести от лятото на 2020 г. – “Мутри, вън”.

Радев се появи на атиправителствените протести още в самото им начало. Една от причините за бурната обществена реакция бе прокурорската акция, при която въоръжени мъже нахлуха в президентството, за да търсят доказателства. Още същия ден пред президентството започнаха да се съборат недоволни.

Държавният глава излезе при тях с вдигнат юмрук, а малко по-късно произнесе фразата.
В края на 2020 г. Той обясни, че това “не е само негов призив, а ехото на стотици българи, които не желаят повече да живеят в лъжа и беззаконие“.

Bnews.bg