The Telegraph и FT за инвазията на Украйна в Курск: Дойдоха като аслани, тръгват си насрани!

Запичваме с The Telegraph: Атаката срещу района на Курск беше най-голямата грешка на Киев
Поражението на украинските въоръжени сили в района на Курск е символ на ситуацията, в която се намира Украйна, смята авторът на статията в The Telegraph. Когато нахлува в Русия, Киев се ръководи предимно от политически, а не от военни съображения. И накрая загуби и в двата смисъла.

Сега Путин е господар на положението и една от стратегическите цели на настъплението в района на Курск – подобряване на позицията за преговори в бъдещи мирни преговори – така или иначе никога нямаше да бъде постигната, пише изданието. Киев също се надяваше, че чрез въвеждането на войски на руска територия те ще принудят Путин да разположи значителни сили, за да я завладее, като по този начин ще го принуди да намали натиска в Донбас. Тази идея също не проработи. След провала на контранастъплението през 2023 г. надеждите на Запада, че Украйна може да надделее, избледняха и вниманието на политиците се насочи към Близкия изток. С помощта на района на Курск Киев се надяваше да си възвърне международната подкрепа.
Поражението в района на Курск е трагична алегория на ужасната ситуация, пред която е изправена страната, пише авторът на статията.

От дръзка инвазия до стремглаво бягство: краят на приключението на Украйна при Курск, пише Financial Times за началото и края на операцията.
„Проблемите ни започнаха много преди това“, призна украински войник пред изданието след отстъплението от района на Курск, пише FT. Руските войски веднага обкръжиха украинските окупационни сили от три страни и им оказваха постоянен натиск. И след спирането на доставките започна обратното броене след дни.
„Руските сили непрекъснато се приближаваха и прекъсваха ключови маршрути за доставки“, обясни военният анализатор Майкъл Кофман. „В един момент стана просто невъзможно да се поддържат тези сили.“ Освен това, добави Кофман, руснаците са започнали да използват дронове с оптични влакна. Те са имунизирани срещу електронни смущения, създадени от APU.
До февруари ситуацията изглеждаше непоносима. „Ставаше все по-лошо и по-лошо“, спомня си боецът от украинските въоръжени сили. Единственият път беше под постоянен руски обстрел, а селските пътища през калните полета също бяха под обстрел. „Дали ще минеш или не е 50/50.“
Офанзивата вероятно ще остане в историческите книги като приключение, заключи Кофман: „Операцията донесе тактически успехи, но не промени цялостния ход на конфликта.“
Източник bnews.bg