The Hill: Бедствието с интервюто на Камала Харис за Fox News – как медиите подготвиха провала й
Вицепрезидентът Камала Харис имаше лоша нощ в сряда.
Но по-интересно от всичко, което тя каза на водещия на Fox News Брет Байер, беше това, което не беше казано – а именно, че до това интервю репортерите не ѝ зададоха най-очевидния въпрос за 2024 г.
I admit, I didn’t think @VP Kamala Harris should go on Fox—that network exists to prop up Trump. They got sued and lost because they repeatedly lied about the election.
But I was wrong. Kamala walked into their house—@BretBaier tried to railroad her, but she shut it down and… pic.twitter.com/YGpUeZVYnb
— Christopher Webb (@cwebbonline) October 17, 2024
Ето защо тя изглеждаше толкова объркана, когато Байер попита за ролята, която е изиграла в широкообхватния, продължил с години заговор за укриване на намаляващата умствена годност на президента Байдън от обществото.
Неуспехът на медиите да я притиснат по този въпрос досега надхвърля простта липса на любопитство или небрежност. Това е пълна злоупотреба.
Харис жестикулираше непохватно по време на около 26-минутния си разговор с Байер, преди да се измъкне с оплакването, че нейният домакин бил твърде агресивен с въпросите си.
По всеки разумен критерий интервюто беше катастрофа, повярвайте ми.
Кандидатката на Демократическата партия и нейният екип започнаха седмицата с надеждата, че външният ѝ вид ще им помогне да си проправят път сред мъжете и зрителите на Fox. По времето, когато камерите спряха обаче, нейният екип беше възприел нова линия: интервюто, настояха те, ще извърви дълъг път към сплотяването на левите и лоялните на Демократическата партия. Нито дума, че „това не беше планирано“ – пълна смяна на разказа.
За разсъждаващите наблюдатели хазартният ход на Харис даде обратен ефект. Тя се оказа неподготвена, досадна и зле информирана. Тя не успя да изтъкне себе си срещу своя опонент от Републиканската партия – който, честно казано, също е склонен да бъде неподготвен, досаден и зле информиран.
Въпреки че имаше много фалове и неудобни запъвания в интервюто с Байер, критичният момент настъпи, когато Харис се самонокаутира с твърдението, че бившият президент Доналд Тръмп е „неподходящ“ и твърде „нестабилен“, за да бъде президент. Това доведе до очевидни последващи въпроси относно предишните усилия на Белия дом и нейните собствени да отхвърли опасенията около умствената и физическа годност на Байдън.
„Казахте на много интервюиращи, че Джо Байдън е „във форма“, каза Байер. Кога за първи път забелязахте, че умствените способности на президента Байдън изглеждат намалени?“
Харис млъкна объркана. После, след кратка пауза за окопитване, просто игнорира въпроса.
„Джо Байдън – гледала съм го от Овалния кабинет до Ситуационната стая и той има преценката и опита да направи точно това, което е направил при вземането на много важни решения от името на американския народ“, каза Харис със запазената си марка да изрича много думи, без всъщност да казва нищо.
Байер настоя: „И нямахте никакви опасения?“
„Брет, Джо Байдън не е в бюлетината“, каза Харис, „А Доналд Тръмп е“.
Да, но защо Байдън не е в бюлетината? Това е въпросът, нали? Както се оказа, Харис знае нещо за това, въпреки че се правеше на глупачка, докато Байдън не беше принуден да се откаже от собствената си кандидатура.
Припомнете си, че след провала на Байдън в дебата с Тръмп на 27 юни, Харис беше един от първите служители на администрацията, които се появиха по телевизията и увериха избирателите, че всичко с президента е наред.
„Джо Байдън, с когото работя всеки ден, който, както казах, събира хора в Овалния кабинет, републиканци и демократи, за да постигне компромис по начин, който е изключителен в наши дни“, увери тя зрителите на CNN.
През февруари тя каза за шефа си: „Имаме много смел и жизнен президент в лицето на Джо Байдън“. През същия месец тя каза още: „Нашият президент е в добра форма, в добро здраве и е готов да ни води през втория ни мандат.“
Още преди това тя твърди: „Възрастта е нещо повече от хронологичен факт… [Байдън] не само е абсолютно авторитетен по целия свят, но и в Овалния кабинет.“
Когато специалният прокурор Робърт Хър описа Байдън като „симпатичен, добронамерен, възрастен мъж с лоша памет“, Харис се втурна да защити честта на Байдън, като едва ли не обвини Хър в лъжа.
„Така че начинът, по който е характеризирано поведението на президента в този доклад, не може да бъде по-неправилен спрямо фактите и очевидно политически мотивиран, неоснователен“, каза тя.
И все пак сега самият факт на президентската кандидатура на Харис изрично опровергава всички онези по-ранни гаранции и обещания, които тя даде.
По-умен или по-добре подготвен политик може би би очаквал такъв очевиден въпрос в отговор на разиграването на картите „пригодност“ и „нестабилност“ срещу Тръмп. Но Харис не е по-умна или по-добре подготвена. Тя предизвика естествения отговор по отношение на собствения си опит да прокара неподходящ кандидат за президент на нацията – и беше напълно неподготвена за момента.
За това тя може да обвинява собствените си твърде приятелски отношения с това, което би трябвало да е много по-агресивна и враждебна медийна среда.
„Срещахте се с [Байдън] поне веднъж седмично в продължение на три години и половина“, настоя Байер в интервюто за Фокс. „И не сте имали никакви притеснения?“
„Мисля, че американският народ е загрижен за Доналд Тръмп“, избягна въпроса вицепрезидентът, „ето защо хората, които го познават най-добре, включително лидерите на сектора за национална сигурност, всички се изказаха, дори хората, които са работили за него в Овалния кабинет, работиха с него в Ситуационната стая и казаха, че той е негоден и опасен и никога повече не трябва да бъде президент на Съединените щати, включително бившия му вицепрезидент, поради което работата беше отворена за него, за да избере друг вицепрезидент. Така че това е факт. Това е факт.“
Това беше върховият момент от интервюто, който изпъкна над всичко друго по своите последици. Забележителното е, че Харис сякаш замръзна. Тя отказа да адресира директно този проблем. Но най-забележителното е, че тя няма добри отговори на въпроса за пригодността на Байдън, защото до сряда никой никога не я е питал за това.
Това беше единственият въпрос, който трябваше да ѝ бъде зададен, но за нея това беше неизследвана територия.
Как е възможно Байер да е единственият водещ в този бизнес, който си направи труда да попита кандидата на Демократическата партия за нейната роля в заговор, завършил с изхвърлянето на настоящия главнокомандващ от собствената му кампания за преизбиране, правейки път на нейната собствена малко вероятна номинация?
За една индустрия, пристрастена към думата „безпрецедентен“ и тъй като в момента живеем във времена, в които тя наистина е приложима, е объркващо, че журналистите не искат да научат какво е знаела Харис относно намаляващите умствени способности на Байдън, докато тя многократно ни уверяваше, че той е във върхова форма.
Дали фактът, че президентът на САЩ се оттегля по средата на надпреварата и номиниран неговият вицепрезидент — която дори не стигна до предварителните избори в Айова, когато се кандидатира за президент през 2020 г. — не е достатъчно „безпрецедентен“ за нашите медии?
Ако участието на вицепрезидента в мащабна конспирация на Белия дом не е от „обществен интерес“, значи нищо не е.
Беше лоша нощ за Харис, разбира се. Беше лоша нощ и за твърде дружелюбната политическа преса, чието хлапашко обожание и отношение към вицепрезидента на Демократическата партия я остави неподготвена да отговори дори на най-основния въпрос относно политиката или събитията, които осигуриха собствената ѝ номинация.
За автора
Бекет Адамс е програмен директор на Националния център за журналистики в САЩ.
Източник: Епицентър
Източник bnews.bg