BETL като OneCoin: ПИРАМИДА!

30 000 българи са инвестирали парите си в съмнителната британската компания BETL, създадена преди по-малко от година на Острова. За краткия си живот дружеството отваря офис след офис в столицата и страната и обещава бързи печалби на всеки, който стане част от екипа им. Фирмата не съществува в нашия Търговски регистър, показа проверка на „Труд news”.

Печалбите на инвеститорите се изплащат само и единствено в крипотовалута, а не по сметки в законни банки. Лъскавите и пищни партита на компанията се провеждат под строг контрол – не се допускат никакви медии, нито любопитни граждани, които искат да научат повече за дейността. Събитията им частни и затворени, а на входа се изискват поименни покани. Канят се само вече включили се в BETL инвеститори.

Фирмата обещава бързи и лесни пари на всеки, който реши да стане собственик на техните продукти – обществени зарядни станции за мобилни телефони. В презентацията се посочва, че въпросните устройства се полагат в молове, ресторанти и кафенета, за да улеснят лесното и достъпно зареждане на джиесемите на модерния съвременен човек, който непрекъснато ползва телефона си. От компанията гарантират на своите инвеститори, че зареждачките са неизменна част и предпочитано средство в половин Европа и е време това да се случи и у нас.

По думите на мениджърите в BETL идеята е да станат хит на пазара, а цената на едно зареждане да струва около 1 евро или 2 лева за забързаните в динамичното си ежедневие хора. Печалбите от зареждането ще отиват директно по сметките на инвеститорите и така те в кратки срокове ще избият инвестицията си.

Пакетите в BETL варират от 1000 до 10 000 лева, узна „Труд news”. Едрите вложители съответно печелят най-много.

„Бягайте от тази пирамида! Не въвличайте близки, познати и приятели в схемата, защото тя удивително напомня OneCoin на Ружа Игнатова. Тъжно е колко много хора са облъчени и нямат елементарна финансова култура. Хиляди българи дори теглят кредити, само и само да се включат в измамата“, заяви певецът Иван Динов-Устата, който бе сред първите публични личности, които се разграничиха от компанията, ползвала името му като реклама за събитие. Други изпълнители също призоваха за пълен бойкот на фирмата.

Cпpaвĸa в портала нa ВЕТL сочи, чe ĸoмпaниятa e peгиcтpиpaнa във Beлиĸoбpитaния пoд имeтo ВLUЕ ЕLЕСТRІС ТЕСНNОLОGY LІМІТЕD (c peгиcтpaциoнeн нoмep 15375748) и ceдaлищe в град Лoндoн. По данни на НМRС (данъчният, платежният и митническият орган на Обединеното кралство, бел. авт.) фирмата e peгиcтpиpaнa в края на 2023 г. и e пoдaлa финaнcoв oтчeт c нyлeв бaлaнc зa годината, ĸoeтo пoĸaзвa липca нa peaлнa тъpгoвcĸa дeйнocт.

Още един детайл прикова вниманието на експерти по киберпрестъпления и финанси – използваната крипотовалута и никакви други сертифицирани банкови институции. Това на практика означава, че при евентуален фалит вложителите се оказват с опразнен крипто портфейл, а събраните пари не са защитени от закона заради липсата на установени регулации в сферата.

„BETL примамва със своите лъскави офиси, обещания за бързи и лесни пари. Използваха името ми и имената мои колеги неправомерно в техен плакат. А аз никога не бих рекламирал пирамиди. Говори се, че няма да доживеят Коледа. Балонът ще гръмне и всички „инвеститори“ ще загубят вложенията си“, допълни Динев.

Междувременно BETL агресивно лансира в социалните мрежи продукт, който не е нов, нито уникален по рода си. Подобни преносими пауър-банки за зареждане на джиесеми съществуват отдавна и не са смятани за иновация. Откриват се във всеки магазин за техника и струват по-малко от 50 лева. Фирмата обаче представя своите зарядни за джиесеми като невиждани и нечувани.

Екип реши да посети под прикритие един от столичните офиси на компанията, пред който регулярно се извиват опашки. В работно време помещението този път е заключено с катинар. Обаждаме се на посочения телефон, оставен на бележка на вратата. В официалния им сайт няма посочени никакви контакти за връзка, каквато е нормата при сериозните бизнес компании.

На репортерски въпрос защо не откриваме никого на терен, служителката отговаря: „Ако искате да ви разкажем повече за нашата дейност – срещите се извършват само очи в очи, защото ни омръзна от журналисти. Обучението се случва единствено в закрити „Телеграм“ канали. Печалбите се изплащат само в криптовалута“.

Мениджърката категорично отхвърля теорията, че се касае за напудрена измама. В същото са убедени и хиляди българи, които вече са инвестирали и са се сдобили с реални печалби. Те усилено рекламират BETL в социалните платформи, снимат се със скъпи автомобили, които са закупили, след влизане в бизнеса. Някои дори се хвалят, че покрай фирмата са се сдобили със скъпи апартаменти.

„Печеля между 20 000 и 40 000 лева, вече 6 месеца съм в компанията и съм много доволен. Чета напоследък критични мнения и гледам репортажи, че това е розов балон, който скоро гръмне. Има хипотези, че ще работи до Нова година или до началото на 2025 г. Не знам дали е така, но докато се движи системата – аз съм вътре. Извадих доста стабилни средства и си оправих живота. Един от първите съм. Признавам, че вкарах много близки и познати, но те също печелят солидни суми на ден, така че… не се оплакваме и не може да кажем дума против фирмата“, разказа специално за „Труд news” Б. А.

Многото офиси на BETL в София и Югозападна България станаха причина редица експерти да очертаят основните червени флагове при такъв тип дружества.

Първо и основно в такива примамки винаги са обещанията за бързи, лесни и баснословни печалби. „Няма бизнес, който да печели още на първия месец от създаването си. Големите приходи на пирамидите в началото идват именно от нови и нови рибки, които кълват стръв по веригата. Това е класическа липса на финансова грамотност. В света не съществува инвестиция с дивидент, който на 45-я ден да покрие изцяло първоначалното вложение. Няма и да съществува, защото не е рентабилно на нито една компания да предлага такъв дивидент. Това се нарича пирамида, създадена за безпросветните“, разяснява пред „Труд news” IT специалистът Марин Иванов.

Вторият червен флаг е използването на криптовалута.

„При този вид валута няма регулации, съответно не може да има защита и гаранции на средствата. При едно гръмване на пирамидата и изчезване на крипто портфейла, собственикът на парите може само да пие една студена вода“, разясни източник на „Труд news”, експерт по киберпрестъпления.

Третият сигнал е обучението на бъдещите кадри и инвеститори само и единствено в затворени групи в „Телеграм“. Не се правят никакви публични семинари, комуникацията е сложна, строго секретна, предпазлива.

Заради всичко това някои публични фигури категорично се разграничиха от BETL. След Иван Динов и певицата Нели Петкова отказа да участва в техни мероприятия с цел набиране на нови партньори.

„Искам да заявя категорично, че нямам никакво участие в това събитие и никога не съм поемала ангажимент да пея за компанията BETL. Снимката ми е използвана без мое съгласие, а рекламата е измама!”, заяви Петкова, една от успешните вокалистки на „Ку-ку“ бенд.

„Лицето ми се подвизава на снимка в техен плакат, а аз дори не бях чувал за тях. Шкумбата също е въвлечен, без да подозира. Глупави и отчаяни хора дори теглят кредити, за да наливат в пирамидата. Не си дават сметка, че незнайно защо дори не фигурират в България. Те са фантоми. Докато съм жив не бих рекламирал подобни финансови схеми“, отбеляза Динов.

Съблазнен от BETL се оказа и олимпийският ни медалист и любимец на милиони българи Карлос Насар.

“От известно време получаваме много въпроси и коментари относно мое предполагаемо участие в компанията BETL. Затова бихме искали да внесем яснота: Аз и моят екип използваме зарядните устройства, които ни бяха предоставени като подарък от компанията. Те са ни полезни, защото често сме на път. Ние оценяваме жеста и сме доволни от качеството на продуктите. Много хора ни писаха с предупреждения, че БЕТЛ може да е пирамида или измама. Искаме да подчертаем, че в света няма компания, която да гарантира своята вечност. Аз лично и моят екип не сме партньори, нито инвеститори в БЕТЛ. Не разполагаме с вътрешна информация и не можем да прогнозираме какво ще се случи с компанията в бъдеще”, казват от екипа на Насар.

Малко преди редакционното приключване на броя официалният сайт на компанията www.blue-electric.com/bg изненадващо бе спрян.

ПОЗИЦИЯ на отдел „Киберсигурност“ при ГДБОП

Дирекция Киберпрестъпност при ГДБОП-МВР извършва проверки по различни сигнали, свързани с въвеждане в заблуждение на граждани и привличането им към инвестиционни проекти.

Съветът към потребителите е да залагат на доказани, проверени и утвърдили се с времето платформи и фирми за инвестиране в криптовалути или други активи. Липсата на данни коя фирма оперира сайта, адрес, телефон и имейл за връзка, липса на детайлно разяснение на методите за инвестиране, пазаруване, доставка и решаване на спорове, както и примамливи предложения за бързо забогатяване с малка инвестиция са категоричен индикатор за измама!

Финансовите пирамиди често набират поклонници и бъдещи жертви чрез агресивна реклама в социални мрежи, чат или видео платформи, комбинирани с отразяване на пищни промоционални тържества с участието на известни личности и връчване на примамливи награди.

Понци – нарицателно за финансовите кьорфишеци

Схемата на Понци е нарицателно за всички финансови пирамиди по света. Американецът от италиански произход Чарлз Понци през 20-те години на 20-ти век измисля незаконен бизнес модел, който го прави милионер за отрицателно време. Схемата му работи само дотогава, докато има постоянен приток от нови и нови инвеститори, влагащи свежи пари в джоба на Понци. Мнозина го наричат финансова пирамида.

Измамата на Понци се разпада моментално, когато размерът на новите инвестиции не може да покрие обещаните големи печалби към най-старите и първи инвеститори, които започват да изтеглят парите си от страх.

Подобни схеми са трудни за разпознаване и много хора се поддават на изкушението за бързо забогатяване. Затова експертите по киберсигурност и по финансови престъпения съветват много добре да се проучва къде и как инвестирате парите си.

Теа и Милена Шаркови, ръководителки на „Blue Technology” пред „Труд news”: Откраднаха името на нашата фирма и лъжат наред!

Милена и Теа Шаркови са съпругата и дъщерята на убития през 2014 г. при престрелка в Лясковец спецполицай Емил Шарков. След смъртта на баретата двете жени ръководят фирма за полиране и шлайфане на бетон и мрамор. Тяхната „Blue Technology” е регистрирана по всички правила на закона, брандът им е патентован, притежават редица документи за сертификация и качество.

„Името ни е почти същото, като това на пирамидалната схема. С ужас научихме, че нашите юридически данни са откраднати и сложени в техни рекламни материали, които свободно циркулират в социалните мрежи. Моментално им писахме да свалят данни ни, защото подвеждат хората си, а ние търпим огромни загуби, пострада престижът и името, което бяхме градили с усилия“, заяви пред „Труд news” Милена Шаркова.

„Няма срещу кого да предявим иск и да заведем дело, защото BETL са фантоми, нямат регистрация в Търговския регистър на България. Единственото, което можем да направим, за да се защитим, е жалба в ГДБОП. Написахме такава до отдел „Киберпрестъпност“, чакаме развитие по случая“, уточни Теа Шаркова.