Протестът е революция, слага край на започнатото през 1990-та

Протестът е революция, слага край на започнатото през 1990-та

Кристиян Шкварек и Георги Лозанов наричат мащабните протести революция, която може да сложи край на прехода и да отвори път към нова политическа реалност.

Мащабните протести, които обхванаха десетки български градове и чуждестранни общности, все повече се определят не просто като временен акт на недоволство, а като началото на политическа революция. Според анализатори, протестната енергия отразява натрупано недоверие към институциите, гняв срещу корупцията и категорично отхвърляне на доминиращите политически фигури.

Председателят на Фондация „Консервативно общество“ Кристиян Шкварек каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия, че сегашните демонстрации се различават коренно от тези през последните десетилетия: „Те вече не са само срещу конкретни политици, а срещу модела. Това е своеобразна революция – продължение и завършек на прехода, започнал през 1990 г.“

Медийният експерт Георги Лозанов споделя подобна гледна точка. Той вижда в протестите отказ от комформизъм, който дълго време е задушавал обществения дебат: „Смяната на режима не е просто техническа, тя е ценностна. Младите вече не се хващат на демагогията – това е революция в съзнанието.“

И двамата са категорични, че протестът ще даде тласък на ново поколение политици, извън традиционната партийна система. „След две-три години вероятно ще видим нов лидер, непознат до момента, който ще въплъти исканията на улицата“, прогнозира Шкварек.

С викове „Оставка!“, стотици хиляди вече не просто искат смяна на едно управление – те настояват за промяна на системата. Демонстрациите, провокирани от усещането за безизходица, вече се възприемат като шанс за ново начало.



Mignews.info