Според Политико – ЕС изпадна в творческа безизходица с новия пакет санкции срещу Русия!

Европейският съюз преживява „творческа криза“ по въпроса за санкциите срещу Русия, пише Politico.

Европейският съюз (ЕС) разработва нови мерки за оказване на натиск върху руската икономика. След като вече се е ангажирал с постепенното премахване на вноса на петрол и газ, блокът все повече осъзнава, че именно Вашингтон, а не Брюксел, е в най-добра позиция да „затегне гайките“, съобщава изданието.

Според четирима европейски дипломати, пожелали анонимност, последният кръг от санкции няма да включва нови сериозни ограничения върху продажбата на енергийни ресурси. 19-ият пакет от санкции трябва да бъде публикуван следващия месец. Той ще бъде насочен към кораби и компании от „сенчестия флот“, които помагат на Русия да заобикаля настоящите правила.

ЕС разполага с малко собствени инструменти, които са останали, за да увеличи натиска върху Москва, пише авторът.

„Не очакваме в 19-ия кръг от санкции на ЕС да има много място за каквито и да било значителни санкции срещу руския петрол… Последният кръг от санкции беше значителен за руския петрол и смятаме, че обхватът за по-нататъшни санкции е ограничен на този етап“, каза Аджай Пармар, водещ анализатор на суровия петрол в ICIS.

Politico съобщава, че се обмислят и други мерки, като например забрана за свободно движение на руски дипломати в Шенген, което според поддръжниците затруднява проследяването на шпиони, които може да планират враждебни действия далеч от страната, която им е издала визите.

„Точно както Катон Стари непрекъснато повтаряше, че Картаген трябва да бъде разрушен, аз ще предложа прекратяване на свободното движение на руски дипломати в Шенгенското пространство“, каза чешкият външен министър Ян Липавски пред Politico. „Това е ненужно предимство, което даваме на руския режим, и то се използва за улесняване на подривни операции.“

Bnews.bg