Дрогираният шофьор от тежката катастрофа в София няма книжка

Шофьорът, който помете кола след гонка с две полицейски патрулки в неделя вечерта на столичен булевард, не е имал издадена книжка. На 24-годишния мъж са повдигнати 3 обвинения – за шофиране след употреба на алкохол и наркотици и за неподчинение на полицейски служител.
Възможно е освен трите повдигнати обвинения, пияният и дрогиран шофьор, помел автомобил на бул. „Тодор Александров“ и ул. „Опълченска“, да се сдобие и с други – за неправоспособност и притежание на наркотици. Такива са били открити в автомобила му.
„Законодателният съд предвижда наказание лишаване от свобода от 1 до 3 години и глоби. Ако бъде събран доказателствен материал, ще бъдат повдигнати и други обвинения на лицето“, каза наблюдаващият прокурор Ралица Първанова.
свързани
Едва ли това е първото му нарушение
Въпреки че шофьорът официално не е криминално проявен, едва ли това е първото му нарушение, смятат експерти.
„Когато има такова тежко брутално погазване на правилата, извършени няколко престъпления накуп, това обикновено е човек, който не върши нарушение за пръв път в живота си и обикновено се стига дотук когато някой е пропуснат, тоест когато някой не е санкциониран“, заяви експертът от Асоциацията на пострадалите при катастрофи Илия Тодоров.
Нарушенията с алкохол и наркотици намаляват
Според последните данни на столичната полиция нарушенията на пътните правила след употреба на наркотици и алкохол намаляват. Според експертите обаче това не е показателно за трайна тенденция.
„Действително, за да можем да си дадем сметка дали някаква мярка е работеща или не, ни трябва по-дълъг период на действие, за да можем да отчетем някаква по-дългосрочна тенденция“, коментира Тодоров.
свързани
Според Илиян Тодоров има още много да се направи, за да се намалят катастрофите и да се повиши отговорността на шофьорите.
„Мерките трябва да са строги и да се изпълняват веднага, още при първите нарушения, защото когато стигнем до това някой пиян и дрогиран да превишава скоростта и да бяга от полицията, значи вече сме закъснели. Колкото и години затвор да му се дадат, за съжаление няма да върне пострадалите, няма да върне загиналите“, обясни той.
Вижте повече в репортажа на Зара Поп Димитрова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Тагове:
Източник: Bgonair.bg