Тръмп избухна заради Ливан и заплаши да прати там сирийците: Ще взривя Иран в Ада!
„Механизмите за предотвратяване на конфликти в Ливан и осигуряване на спазването на прекратяването на огъня“ бяха основните теми на първия ден от преговорите между САЩ и Иран, съобщи кореспондентът на Axios Барак Равид, позовавайки се на дипломат, участвал в срещата.
🇺🇸🇮🇷 Американски дипломат, участващ в преговорите в Швейцария, ми каза, че очаква дискусиите с Иран и медиаторите (Пакистан и Катар) да продължат до късно през нощта.
🇺🇸🇮🇷 Според американския дипломат, разговорите с иранците са започнали в неделя сутринта и са продължили почти непрекъснато в най-различни формати.
🇺🇸🇮🇷 Той отбеляза, че една от основните теми на дискусия през целия ден са били „механизмите за предотвратяване на конфликти в Ливан и осигуряване на спазването на прекратяването на огъня“.
Дипломатът добави, че САЩ, Иран и медиаторите са обсъдили и ситуацията около Ормузкия проток и неотдавнашните изявления на Иран за евентуалното му затваряне. „Ясно заявихме, че искаме да гарантираме пълната му откритост. Постигнахме добър напредък по този въпрос“, подчерта дипломатът.
🇺🇸🇮🇷 Той каза, че днешните разговори са засегнали и „всички елементи на ядрената сделка“.
🇺🇸🇮🇷 Той добави, че страните са провели полезни дискусии относно прилагането на меморандума за разбирателство и как да „гарантират, че всички страни действат с едно и също разбиране за ситуацията“.
🇺🇸🇮🇷 Участниците в срещата обсъдиха и план за продължаване на преговорите както на най-високо политическо ниво, така и на ниво техническа група.
🇺🇸🇮🇷 „Изглежда, че и четирите страни са доволни от начина, по който преминаха днешните разговори. Медиаторите помагат на двете страни да преодолеят различията и трудностите. Смятаме, че този първи кръг от разговори полага основите за изграждане на доверие в бъдеще“, заяви американският дипломат.
🇺🇸🇮🇷 Дипломатът уточни, че се очаква политическите преговори на високо ниво да приключат в понеделник, след което техническите групи, които очевидно ще останат в Швейцария, ще продължат дискусиите си.

Катар и Пакистан обявиха приключването на първите преговори на високо ниво между САЩ и Иран в рамките на Меморандума за разбирателство. Медиаторите смятат, че е постигнат „окуражаващ напредък“.
Ключови изявления:
🟥Срещата се проведе в позитивна и конструктивна атмосфера. Постигнат е окуражаващ напредък, включително създаването на механизъм за по-нататъшни технически преговори.
🟥Страните се споразумяха да създадат Комитет на високо ниво, който да осигурява политически надзор върху процеса на медиация.
🟥Главните преговарящи ще докладват редовно на Комитета и ще ръководят работни групи, фокусирани върху ядрени въпроси, санкции, както и група за мониторинг и разрешаване.
🟥Комитетът се съгласи на пътна карта за постигане на окончателно споразумение в рамките на 60 дни, полагайки основите за незабавното започване на по-нататъшни технически преговори.
🟥Между страните е установена линия за комуникация за предотвратяване на инциденти и недоразумения, за да се гарантира безопасното преминаване на търговски кораби през Ормузкия проток.
🟥Страните се споразумяха да създадат, с помощта на медиатори, група за предотвратяване на конфликти с участието на Ливан, за да се гарантира спазването на прекратяването на огъня в Ливан в съответствие с Меморандума.
🟥Техническите преговори по всички въпроси ще продължат до края на седмицата в курорта Бюргенщок.
🟥Катар и Пакистан изразяват искрената си благодарност на Съединените щати и Иран за техния непрестанен ангажимент към дипломацията и мирното разрешаване на конфликта.
Позиции: Тръмп за иранците: Ще ги взривя в Ада!
Тръмп относно ситуацията около Ормузкия проток:
„Важното тук е, че президентът оставя опцията за Ормузкия проток „на масата“. Той казва, че можем да поемем контрол над пролива, ако е необходимо. „Ще ги взривя в ада.“
Други изявления на президента на САЩ в интервю за Fox News:
🟥„Имам 60-дневна опция и мога да правя каквото си искам, след като тя изтече.“
🟥Президентът на САЩ каза, че е разочарован, че Израел не може да „се справи“ с Хизбула. Той продължи, твърдейки, че не могат да направят нищо, без да разрушават сгради, и че е близо до това да „го предаде на Сирия“.
🟥Той говори за овластяване на сирийския президент Ахмед ал-Шараа реално да влезе в Южен Ливан и да се бори с Хизбула, защото президентът вярва, че ще може да действа по-точно по отношение на това как ще се справи с Хизбула: не чрез разрушаване на сгради, а чрез ангажиране с тях на място.
🟥Американският президент говори и за ситуацията в Газа. Той заяви, че Хамас в момента не създава сериозни проблеми в Газа и че процесът трябва да продължи в рамките на споразумението за прекратяване на огъня.
🟥Според него основният фокус трябва да бъде върху споразумение с Иран, защото след като проблемът с Иран бъде решен, много други проблеми ще се появят.
🟥Тръмп каза пред Fox News, че иранският президент Масуд Пезешкиан „по-добре да си внимава какво говори“ и „по-добре да се стегне, или ще превземем останалата част от страната“.
„Въпросът пред нас сега е: Колко повече можем да постигнем заедно? Можем ли да започнем отначало?“ – Вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс след среща с ирански представители в Швейцария.
„Мисля, че мирът – отварянето на Ормузкия проток, прекратяването на иранската ядрена програма – всичко това вече е постигнато. Въпросът пред нас сега е: Колко повече можем да постигнем заедно? Можем ли да започнем отначало? Можем ли трайно да променим отношенията в Близкия изток? Или ще се върнем към стария подход, който не е предпочитаният от нас, но който със сигурност може да се случи?“
„Неуморните посреднически усилия на Пакистан и Катар доведоха до значителен напредък в прекратяването на войната в Ливан“, заяви иранският външен министър Абас Арагчи.
„Ограниченията върху износа на петрол и нефтохимически продукти бяха премахнати, блокадата беше премахната, някои замразени активи бяха деблокирани и беше стартиран мащабен план за възстановяване и развитие на Иран.
Първа проверка на реалността: клетката за предотвратяване на конфликти в Ливан.“

Говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаей съобщи за „добър напредък“ в преговорите със САЩ в Швейцария.
„Постигнат е добър напредък по време на четиристранните преговори в Швейцария“, цитира думите на Багаей Press TV.
Председателят на иранския парламент Галибаф:
„Не смятат ли, че ако заплахите им бяха ефективни, нямаше да са в сегашното си тежко положение? Ние не приемаме американските заплахи сериозно.
По-добре да внимават с думите си. Нашите въоръжени сили са готови да им отговорят по различен начин. Те могат да говорят каквото си искат – ние ще предприемем действия.“
Военният съветник на върховния лидер на Иран Мохсен Резаи:
„Съединените щати, въз основа на споразуменията си с Ислямска република Иран, носят отговорност за агресията и провокативните действия на ционисткия режим в Ливан и трябва да бъдат подведени под отговорност. Ако възникне каквато и да е заплаха за Иран, ще държим американците изцяло отговорни.“
Израелският премиер Нетаняху обеща да поддържа военно присъствие в Южен Ливан „толкова дълго, колкото е необходимо“.
„Миналата година проведохме две мащабни операции – „С народа като лъв“ и „Лъвският рев“. Започнахме тези операции, за да се дистанцираме от непосредствената заплаха от унищожение от престъпния режим в Иран. Ако не бяхме действали, те вече щяха да имат ядрени бомби и щяха да ги използват.
Давам това обещание тук, на гроба ти, Юни, и го давам на вас, граждани на Израел: Държавата Израел няма да бъде мимолетен епизод в историята на нашия народ. Ние сме твърдо решени да защитим жизненоважните си интереси. Постигнахме големи успехи и няма да ги изоставим.
Ще останем в зоната за сигурност в Южен Ливан толкова дълго, колкото е необходимо, за да защитим нашите скъпи жители на север и всички граждани на страната. Като министър-председател на Израел, аз настоявам за това решително и нищо няма да промени това.
Що се отнася до Иран, независимо от политическите развития, няма да позволя на Иран да се сдобие с ядрени оръжия. Докато съм министър-председател на Израел, това няма да се случи. Посветих живота си на тази свещена цел след смъртта ти, Юни.
Bnews.bg