19 – те депутати на ДПС остават безусловно още няколко месеца в мнозинството, което вече се дирижира от Пеевски!

Бурята в чаша вода в старото ДПС завърши без стихийно бедствие, въореки шестчасовото заседание. BNEWS научи, че мнението на областните структури е било преобладаващо за напускане на мнозинството или поставяне на по-тежки условия към партньорите. Имало е много тежък грохот срещу влиянието на Пеевски във властта, но … ДПС все пак остав като част от мнозинството, което от няколко седмици се дирижира все по-явно от Пеевски.
Настроението е било да се действа по-радикално и да се иска създаване на комисия за разследване на Пеевски от съюзниците в парламента. В крайна сметка се е стигнало до възможно най-мекия вариант.
Парламентарната група на „Демокрация, права и свободи“ – ДПС ще изпълни ангажимента си по споразумението за управление до получаването на конвергентния доклад за еврозоната, се посочва в декларация, прочетена пред журналисти от Хасан Азис след заседание на колективните органи на формацията.
Подкрепата е с оглед влизането в еврозоната и времевата рамка е до получаването на конвергентен доклад, обяви и председателят на парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС Джевдет Чакъров.
От ПГ на „Демокрация, права и свбоди“ – ДПС настояват пред другите партии в мнозинството да бъдат спазвани стриктно клаузите на споразумението и приемането на всяко управленско решение да е консенсусно. Не приемаме да се поставят на гласуване предложения, които не са обсъждани в пълния формат на Съвета за съвместно управление и при непоискана подкрепа за тях от „ДПС-Ново начало“.
„ДПС е партията с най-голяма коалиционна традиция в демократичния път на България. Приемайки да създадем парламентарно мнозинство за сформиране на редовно правителство, ние ясно аргументирахме нашето решение – да се преустанови политическата криза в страната, да се приеме редовен бюджет като предпоставка за влизане в еврозоната и да се спре нерегламентираното влияние на политици върху независимите органи на управление и контрол, да се разгради порочният модел „Пеевски“, се посочва още в декларацията.
„ДПС ще вземе сериозно политическо решение, не сме по крайните действия“, заяви депутатът от партията на Доган Джейхан Ибрямов преди заседанието на Централното бюро, което трябва да реши дали движението ще остане в управляващата коалиция.. Според него не може да продължи скритата подкрепа за правителството от Делян Пеевски, която се е видяла при гласуването за регулаторите и бюджета.. „По-единни и сплотени сме от всякога“, отговори Ибрямов на въпрос дали депутати от партията ще преминат към Пеевски.
Източник bnews.bg