ЦГМ, наказателните паркинги и реакцията на шофьорите

Нови цени за престой на наказателните паркинги в София въвежда Центърът за градска мобилност (ЦГМ). 

Четири лева, а не досегашните 2 лв. на час ще заплатим от събота, ако колата ни бъде с вдигната с паяк при неспазване на закона за движение.

„Това е наказателен паркинг, не е обикновен паркинг за свободно ползване. Тази промяна е закъсняла, тъй като разходите за поддръжка на всяко едно нещо са се увеличили“, заяви Ивайло Симеонов от Центъра за градска мобилност.

свързани

Темата беше основна в кулоарите на Столичния общински съвет (СОС). Част от съветниците видяха в по-високата цена за престой на наказателен паркинг възможност за намаляване броя на нарушителите на пътя. Други пък поискаха изслушване на Центъра за градска мобилност.

„ЦГМ има право да определя цените на паркингите, които управлява и решението им е правомерно. Тази мярка се прави само и единствено с оглед разширяване на политиката по отношение на неправилното паркиране. В наказателните паркинги престояват автомобилите, които са били санкционирани за това, че са паркирали в нарушение на Закона за движение по пътищата“, коментира общинският съветник от МВРО Карлос Контрера.

свързани

„Относно промяната на цената на наказателния паркинг имаме сериозен спор с ръководството на ЦГМ, защото тази промяна трябва да бъде приета от Общинския съвет. Факт е, че цената не е пипана от 2008 г., но не може това да се прави от днес за утре с прессъобщения до медиите. Ние ще поискаме изслушване на ЦГМ по този въпрос, да се обосноват защо са приели такова решение“, обяви общинският съветник от ПП-ДБ-СС Бойко Димитров.

Новината е най-неприятна за шофьорите

„Това е много, луди ли са… Трябва да се измисли нещо. Вече в семейство има по три-четири коли“, коментира водач.

Сумата за престой на наказателен паркинг се начислява за всеки започнат час от денонощието.

Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

Източник: Bgonair.bg