Скандал!! И.ф. главният прокурор Сарафов прие българо-американски лобисти на Пеевски да си говорят как се излиза от Магнитски!

Частни адвокати от САЩ по покана на български лобисти, близки на санкционирания по Магнитски магнат и политик Делян Пеевски, се озоваха на официална среща с и.ф. главния прокурор Сарафов. На тази абсурдна среща американските частници обяснили на Сарафов как става излизането от списъка по Магнитски – санкционираният започва да пее пред американските служби, докато си каже и майчиното мляко. Какво друго са правили американците от НПО сектора на тази среща в Съдебната палата, освен да видят отблизо капиите на Пеевски в правосъдието у нас, е трудно да се предположи. Явно милионите за лобизъм в Щатите текат, с безсмислената дейност кипи. Истината за излизането от Магнитски е дефинитивно ултимативна като смъртта – от списъка се излиза само с краката напред.

Родната прокуратура вместо да разследва кой и защо е санкциониран за корупция от големите ни партньори, преговарят с лобисти как да ги вадят от Списъка по Магнитски.

Възможността за антикорупционно обучение на български прокурори, следователи и служители на финансовото разузнаване обсъди на работна среща и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с американските юристи д-р Кевин Карол и д-р Реми Гербей. Това съобщиха от държавното обвинение.

В срещата в Съдебната палата в София участваха още заместник главният прокурор Елена Каракашева, председателят на Висшия адвокатски съвет и заместник-председател на Арбитражния съд при БТПП д-р Ивайло Дерменджиев и Бранимир Ботев, президент на Европейската лига за икономическо сътрудничество.

Сарафов подчерта необходимостта от увеличаване капацитета на българските институции в борбата с трансграничната престъпност във финансовата сфера. В тази връзка бе обсъдена възможността американските експерти да проведат обучение на български магистрати и представители на специалните служби за механизмите за проследяване на финансовите активи, антикорупция, налагането на санкции, противодействието на прането на пари и осъществяването на скрининг на чуждестранни инвестиции.

Случва се, рядко, трудно е, но може да се направи- така вчера отговори д-р Кевин Карол на въпрос от журналисти дали хора могат да бъдат заличавани от списъка „Магнитски“. Според него обикновено такива хора трябва да предоставят доста информация на правителството на САЩ за дейностите им, които са привлекли подозрения.

Какво правят журналисти на такава среща? КОЙ им нарежда да питат как се излиза от Магнитски? Сарафов ли го стяга чепика или шефа му от парламента Пеевски?

Двамата експерти участваха в Международната конференция „Транснационални инвестиции в един променящ се свят: санкции, скрининг и разрешаване на спорове“, организирана от Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Събитието има за цел да бъде успешна част от усилията на БТПП за по-бързото развитие на стремежа на България да привлича инвеститори не само от Европейския съюз, но и извън него. То е свързано и с усилията за насърчаване на положителните процеси в арбитражното производство и все по-устойчивото взаимодействие между съда и арбитража за усъвършенстване на правосъдната система и спазване върховенството на закона, отбелязаха тогава организаторите.

Източник bnews.bg