Първият мандат се провали, Главчев вече е говорил с Радев за втори служебен кабинет

Депутатите не избраха Росен Желязков за премиер на България. Кандидатурата му беше подкрепена от 98 депутати при гласуването, срещу 138 „против“. След като проследи близо 4-часовия дебат в пленарната зала, президентът Румен Радев напусна парламента разочарован от партийните спорове.

„Това, което видяхме днес е, че личните нападки доминираха над политическите тези. Очевидно е, че политическата криза продължава и нейното решаване изисква не само загърбван на личните и партийните интереси, но изисква и адекватност„, коментира държавният глава.

свързани

Радев се зарече стриктно да следва Конституцията оттук нататък, а служебният премиер демонстрира готовност да остане на поста си.

„Нищо кой знае какво непознато не се е случило в пленарна зала днес. Казал съм на Румен Радев, че ако няма кой друг, тогава мога пак аз да поема тази длъжност“, обяви Димитър Главчев.

свързани

Бойко Борисов видя сближаване между третите и четвъртите в парламента и категорично заяви, че ГЕРБ няма да подкрепи правителство с втория или с третия мандат.

„Ако има нещо с третия мандат, то ще е с „Продължаваме промяната“ и „Възраждане“. Ще понесем всички това, което си надробихме. Нека сега да кажат при двоен резултат на „Продължаваме промяната“ ще имат 80 депутати и с кой ще направят правителство“, посочи лидерът на ГЕРБ.

свързани

Според „Продължаваме промяната – Демократична България“ липсата на подкрепа е резултат от липсата на разговор за конкретни политики и също изключиха възможност за правителство с третия мандат.

„България е заложник на ината на двама човека – единия с амбициите и другия – със зависимостите. Съмнявам се, че третият мандат е възможен“, подчерта Асен Василев.

Така след провала на кабинета „Желязков“ отново на ход е президентът.

Вижте повече в репортажа на Мартин Керефейски.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

Източник: Bgonair.bg