Президентът Радев и премиерът Главчев ще участват в Срещата на върха на НАТО

Премиерът Димитър Главчев ще участва в предстоящата Среща на върха на НАТО, която ще се проведе в периода от 9 до 11 юли във Вашингтон. В срещата ще участва също президентът и върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев.
Форумът е най-високото ниво на вземане на решения в Алианса и ще отбележи 75-ата годишнина на Северноатлантическия договор подписан именно във Вашингтон, САЩ. Решенията, които ще бъдат взети на срещата във Вашингтон, предполагат изпълнение на дългосрочни ангажименти от съюзниците, с особен акцент към инвестициите в отбраната на всяка страна член на НАТО и дългосрочната подкрепа за Украйна и финансовото ѝ обезпечаване.
свързани
Вчера Димитър Главчев попита депутатите кой трябва да представлява България – премиерът или президентът.
„Залата не реши защото взе решение, че това е в правомощията на МС и те трябва да вземат това решение“, каза Борислав Гуцанов от БСП.
Бойко Борисов не изрази категорична позиция на партията: „По наше време ходеше президентът„.
свързани
Категорични в позицията си обаче бяха от БСП и „Възраждане“.
„Трябва да си отиде нашият президент и да представлява България, но Пеевски каза, че категорично няма да толерира да отиде президентът“, добави Цончо Ганев от „Възраждане“.
Публично Пеевски също се обяви против президента.
„Позициите на президента често съвпадат с тези на Кремъл“, заяви Николай Денков.
Така „Продължаваме промяната – Демократична България“ и „Величие“ се обърнаха към основния закон.
„В Конституцията ясно е посочено, че за националната сигурност отговаря МС“, припомни Николай Марков от „Величие“.
„Когато беше парламентарната асамблея на НАТО в София, президентът избяга“, коментира още Денков.
Без окончателно решение партиите отново върнаха топката към Главчев, който да реши дали делегацията ще тръгне от „Дондуков“ 1 или „Дондуков“ 2.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Тагове:
Източник: Bgonair.bg