Кабинетът на сламения Желязков индексирал откраднатите на каса милиони от инхаус процедурата за АМ Хемус

Върховна наглост. Сламеният кабинет на Пеевски и Борисов опитал да индексира кражбите за милиарди по схемите за АМ Хемус на ковчежника на мафията от парите за асфалт Мирински. Тогава клошари и безработни футболни съдии и разни бистришки тигри теглиха милиони на каса, пуснати по инхаус процедури от ДП Автомагистрали, а после удобно умряха от “КОВИД”. Скандалът бе изваден наяве от служебния кабинет на Румен Радев и вътрешния министър Бойко Рашков през 2021 година. Още преди 3 години ние в BNEWS предвидихме, че откраднатия половин милиард от пътя Ботевград – Мездра и милиардът за АМ Хемус ще бъдат “индексирани”, защото ги няма и вече са потънали в дубайската пустиня, където асфалтът стана на хотели и резиденции на Пеевски на Палмата. Преди 5 години, когато избухна скандалът, прокситата на корпулентните крадци твърдяха, че с авансовите плащания направили “услуга” на държавата, защото строителите поемали инфлацията за своя сметка. Разбира се, времето разкри всички лъжи и грабежи.

Държавата не може да си позволи да събори в такъв мащаб незаконно строителство, заяви Иван Шишков министър на регионалното развитие и благоустройството за незаконното строителство, допуснато от държавата в студиото на „Денят започва“.

Иван Шишков, регионален министър: „Незаконното строителство, което някога е допуснато от държавата, държавата не може да си позволи да събори в такъв мащаб незаконно строителство. Предложихме да бъдат изменения тези текстове. Текстовете за търпимост да касаят само единствено инженерната инфраструктура, за да може като общество да запазим това, което е направено, след като направим проверка дали отговаря на нормите.“

За индексирането на договорите на стоителните фирми Шишков разказва.

Иван Шишков, регионален министър: „Това, че се пази интересът на държавата, не означава, че отваряме фронт срещу някого. На 12 декември 2025 г. предишното правителство одобрява методика, с която прави опит да бъдат индексирани всички аванси. Онези аванси от 2018/2019 г. – политиците решиха да ги индексират и да дадат възможност да бъдат платени още веднъж. Спряхме тази методика.“

Иван Шишков, регионален министър: „За всички нередности, които сме откривали по магистралата, ще бъдем безкомпромисни. Ние сме давали достатъчно много сигнали и навремето. Някой излиза в студиата и казва, че ще ме съди – за какво ще ме съди? Има безспорно незаконно строителство на 4-и лот и тогава имаше коментари, че ще ме съдят.“

По отношение на АМ „Хемус“ Шишков заяви.

Иван Шишков, регионален министър: „В рамките на нашия мандат автомагистрала „Хемус“ ще бъде завършена до 9-и лот – до Велико Търново. Ще бъде изграден 9-и лот. Винаги съм казвал, че 7-и и 8-и лот имат нужда от ново проектиране. Ще направим проекта, ще започнем проектирането, а след това ще започнем да го строим. Не съм убеден, че за 4 години ще могат да го построят строителите. В момента „Хемус“ има голяма отворена дупка – голяма част от тази дупка ще можем да запълним. Ще направим така, че всяко строителство, което има фронт да се завърши.“

Bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *