Борисов: Когато аз говоря, всички в ГЕРБ мълчат

Борисов: Когато аз говоря, всички в ГЕРБ мълчат

„Продължаваме промяната“ са сбирщина, при нас има ред, заяви той

„Тук се опитвате да направите скандал с нещо, в което няма нищо скандално.“ Това обяви водачът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов пред парламентарните репортери по повод визитата на вицепремиера Атанас Зафиров в Китай по покана на управляващата в Пекин комунистическа партия. Зафиров не само отведе цяла делегация от представители на БСП, която оглавява, но се появи и на обща снимка с руския президент Владимир Путин, обявил България за „вражеска държава“, и съюзници на Кремъл.

Според Борисов обаче в това няма особен проблем. „Всяка партия има свои лидери и свои политики. Доколкото знам Зафиров е там като лидер на партия и тяхната партия си е била столетници и винаги е имала такава политика“, обясни той тази сутрин в парламента. И добави, че лидерът на „Позитано“ 20 и колегите му са отишли в Пекин за своя сметка и по време на отпуск – сякаш това променя нещата.

Водачът на ГЕРБ-СДС заяви, че не му е известно Китай да е обявен за „вражеска държава“ от ЕС. Според него, ако се търси сметка на Зафиров, тогава трябва същото да се прави и когато български партийни представители отидат в САЩ, след като американският президент Доналд Тръмп се срещна с Путин. „За мен САЩ са били, са и винаги ще бъдат най-големият наш партньор на Европа“, каза ласкаво той за Вашингтон.

„Аз не мога да кажа какво мислят вицепремиер и министър от друга партия. Аз не изпратих наши представители на партията, въпреки поканите, в Пекин, поради тази причина – че там има лидери, които не са приемливи за нашата външнополитическа ориентация. Само че партията, с която сме в коалиция, с която и ПП-ДБ бяха в коалиция, социалистическа партия, смитат друго и са отишли“, каза още Борисов.

След това намеси и коалиционните отношения. „Аз не съм избирал БСП, ИТН и „Ново начало“ да ни подкрепят, защото са най-хубавите, най-добрите и най-приемливите за ГЕРБ, както не бях избирал и ПП-ДБ, но математиката в парламента изискваше тогава да се направи сглобка, а сега да се направи малцинство с такава подкрепа. Когато Величие, които искат да направят руска губерния във Варна, са заедно на протест с Кирил Петков, това приемливо ли е?“, попита той.

Накрая обобщи, че „голямата политика, голямата игра е много по-сложна от тези глупости, които се опитват да внушават“.

За Росен Желязков

Борисов коментира и думите на Асен Василев от ПП, че премиерът Росен Желязков е само „фигурант“. Повод за това даде присъствието на герберския лидер на срещата между Желязков и гостувалия у нас председател на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Борисов твърдеше, че участието му в срещата е било по покана, за да разкаже за сделката с германския концерн „Райнметал“ за изграждането на военни заводи у нас. Той нарече ПП „сбирщина“, а ГЕРБ похвали, че е „20-годишна партия и, когато лидерът на ГЕРБ говори, всички в ГЕРБ мълчат“. „При нас има ред“, доволно констатира Борисов. И уточни, че е излъчил Желязков като премиер, тъй като коалиционните му партньори са поставили условие самият Борисов да не бъде такъв. „Не съм разговарял повече с тях на тази тема. Аз достатъчно мощ и сила имам и като обикновен депутат“, добави той.

За протестите на недоволни от управлението граждани водачът на ГЕРБ-СДС попита: „Кои хора? Ами, то винаги има недоволни. И във Франция, и в Англия, и в Германия, навсякъде има недоволни.“ После обясни, че нито той, нито Пеевски – имената, срещу които се протестира, не били в изпълнителната власт. „От коя власт да изляза? Искат да ми забранят да съм депутат ли?“, попита той. Накрая подигравателно каза, че и той искал да ходи да протестира срещу „завладяната държава“.



Mignews.info