Чеченски боец стана звезда и новият Левитан в Русия, който съобщава новините за боевете с Украйна в Курск
Рамазан Кадиров има достойна конкуренция за най-известен чеченски командир по света и в Русия. Новият Левитан (говорителят на Радио Москва за новините от фронта през Втората световна война) е бившият началник на полицията в Чечня.
С военна каска или барета, чеченският командир Апти Алаудинов е познато лице за руснаците в социалните мрежи, където съобщава новини, винаги положителни, за украинското нахлуване в Курска област.
„Нека се успокоим, да си вземем пуканки и спокойно да гледаме как нашите момчета унищожават врага“, каза той в първия ден на тази изненадваща украинска офанзива в началото на август.
Неспособни да отблъснат украинските войски три седмици след началото на операцията, която ги свари неподготвени, висшите офицери от руската армия обаче предпочитат да запазят мълчание.
Петдесетгодишният Апти Алаудинов запълва тази празнина, като редовно публикува видеоклипове, които изглежда са заснети близо до фронта.
С около 275 000 последователи в „Телеграм“, той далеч не е интернет звезда. Изказванията му обаче се тиражират от руските медии, особено от телевизиите.
Командирът е начело на подразделението на специалните сили „Ахмат“, съставено от чеченски бойци, много от които са изпратени в Украйна от Рамзан Кадиров – лидер на тази руска република в Кавказ.
От висотата на поста си Алаудинов се опитва да успокои руснаците, като твърди, че „врагът (вече) е почти спрян“ или че ситуацията се „стабилизира“, докато украинците продължават да напредват.
Неотдавна Алаудинов заяви също, че войната в Украйна ще приключи до два-три месеца.
За журналиста Тихон Дзядко от независимата руска медия „Дожд“ новият ръст на популярността на Апти Алаудинов е „невероятна история“.
„Част от Русия е под контрола на друга държава /…/, а основният коментатор на случващото се в Курска област е този странен персонаж Алаудинов“, написа той в „Телеграм“.
Той е одобряван
Подобно медийно присъствие не може да не става с подкрепата на висшите ешелони на властта в Русия, казват експерти пред АФП.
„Убедена съм, че това се ръководи от Кремъл“, казва Сара Оутс, специалистка по руска пропаганда в Университета в американския щат Мериленд.
Георгий Бовт, политически анализатор от Москва, отбелязва, че „засега това очевидно устройва лидерите“.
Подобно на Рамзан Кадиров, верен и словоохотлив помощник на руския президент Владимир Путин, Апти Алаудинов изглежда се радва на необичайна свобода на словото.
Наблюдателите дори го спрягат за потенциален наследник на безмилостния чеченски лидер, чието здраве, по думите им, се е влошило.
Когато родители изразяват опасения заради мобилизирането на 18-годишни наборници срещу украинската армия – изключително чувствителен въпрос в Русия – Апти Алаудинов не проявява съпричастност.
Ако тези младежи „не защитават родината /…/, защо на страната бихте й били нужни вие и вашите деца?“, отговаря той във видеозапис.
Говорител на „пропагандата“
Все пак руското министерство на отбраната има официален говорител – Игор Конашенков, чийто чисто фактологически и технически начин на изразяване коренно се различава от този на Апти Алаудинов.
Последният „представя информацията по по-емоционален начин, който вероятно е по-лесен за възприемане от обществеността“, казва Георгий Бовт.
Според Сара Оутс откровено „скандалните“ изказвания на Апти Алаудинов напомнят стила на ранния Владимир Путин, когато той обещаваше да „изтрепе терористите направо в нужника“.
„Мисля, че той е ефективен пропаганден рупор“, добавя тя.
Апти Алаудинов е израснал в Ставрополския край в Южна Русия. Баща му и един от братята му са убити в битка с федералните войски в Чечения, където са се водили две войни през 90-те години на миналия век и първото десетилиетие на настоящия.
По-късно той става началник на чеченската полиция и заместник-министър на вътрешните работи на Чечения.
Наложени са му санкции от няколко държави, включително САЩ, по обвинения в отвличане и изтезания.
Апти Алаудинов, „могъщ и опасен“, дълго време е бил част от „непосредствената охрана на Кадиров“, пише независимият руски вестник „Новая газета“ през 2016 г.
През 2021 г.
Владимир Путин го отстранява от чеченското правителство, което се възприема като знак за спорове с Рамзан Кадиров.
В първите седмици на руската инвазия в Украйна през 2022 г. обаче чеченският лидер обяви, че неговият „скъп брат“ ще застане начело на бойците от неговата република.
Макар че Апти Алаудинов е награден с престижния руски орден „Герой на Русия“, ръководеното от него подразделение „Ахмат“ понякога е наричано „ТикТок армия“, укорявано, че дава приоритет на ефективността в социалните мрежи пред тази на бойното поле.
Батальонът „Ахмат“ е помагал за защитата на Курска област, когато украинските войски нахлуха там.
В едно необичайно мрачно видео Апти Алаудинов призна, че украинските войници са „свършили добра работа“. „Единственото нещо, което не взеха под внимание, беше, че Бог обича Русия“, добави той.
(БТА)
Източник bnews.bg