Хиляди рискови лица от бюти бранша не издават касови бонове (ВИДЕО)

Националната агенция за приходите е установила близо 10 000 рискови лица, работещи в бюти бранша, включително козметици, фризьори, масажисти, маникюристи и татуисти.

Според анализ на риска, направен от НАП, този сектор е сред най-рисковите в страната, особено по отношение на неплащането на осигурителни вноски от самоосигуряващите се лица.

свързани

Мария Парликова посещава салоните за красота поне веднъж в месеца. 

„Най-често си правя маникюр, това точно е веднъж на месец. Още посещавам фризьорски салон, това вече е по-рядко, веднъж на 4-5 месеца. И всеки 3 месеца правя лазерна епилация“, сподели потребителят.

Досега на Мария никога не са ѝ издавали касов бон за дадена процедура. 

„След процедурите никога не ми издаваха касов бон. Никога не съм изисквала да ми го издадат. Не съм разпитвала защо трябва да се плаща в брой. Обаче никога няма тази възможност в салоните да се плаща с карта“, обясни тя.

свързани

Когато посещавате салоните за красота, трябва да изисквате касов бон за извършената процедура. 

„Физическите лица, включително едноличните търговци, които извършват дейност в бюти бранша, се облагат с патентен данък по Закона за местни данъци и такси. В случай, че оборотът за предходната година е по-малък от 100 000 лева и лицето не е регистрирано също така по Закона за ДДС. В приложение 4 от Закона за местни данъци и такси са изброени изчерпателно всичките лица, които попадат в този обхват и се облагат с патентен данък. Най-общо това са бръснарски, фризьорски услуги, козметични услуги, маникюр, педикюр“, поясни директорът на Дирекция „Комуникации“ Анна Митова. 

Лицата трябва да декларират доходите си

„Нашият салон е регистриран по ДДС и така всеки месец си плащаме ДДС на база на оборота през месеца, както и осигуровките и данъците, които дължим в края на годината при печалба“, посочи собственикът на салон за красота Ивелин Лилов.

свързани

„Ние трябва дори да сложим 20% ДДС, което не е за нас, не е за клиентите, а отива всеки месец за държавата. Така се получава голяма разлика в цените, спорове и новите колеги, които тепърва стартират, най-често това ги води до това да са в сивия сектор“, допълни той.

От НАП предупреждават, че ако няма корекция след получаване на напомнително писмо, ще извършат контролни действия.

Вижте повече в репортажа.

Снимка: Freepik

Източник: Bgonair.bg