Тревожни данни от МВР: Трайна тенденция за скок на случаите на домашно насилие
От Министерството на вътрешните работи (МВР) посочиха, че се наблюдава трайна тенденция за увеличаване на случаите на домашно насилие, както и за издадени заповеди за защита и образуваните производства за престъпления в условията на домашно насилие. Тази информация представи главен инспектор Зорница Шуманова, началник на сектор „Домашно насилие“ към Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП).
Днес е Международният ден за премахване на насилието над жените. Именно в този ден искаме да обявим, че в изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ бе постигнато споразумение за провеждане на мащабна национална превантивна кампания под наслов „Никога повече насилие у дома“. Кампанията ще се проведе в рамките на 16 дни, като стартира от днес, 25 ноември, до 10 декември, обяви Шуманова. Целта е да се насочи общественото внимание, че насилието засяга всички – жени, мъже и деца и то не трябва да бъде толерирано под никаква форма.
За периода от 1 януари до 30 октомври 2024 г. в районните полицейски управления в страната са получени 4320 заповеди за защита, спрямо 3631 за същия период за 2023 г., посочи Шуманова. В Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) се наблюдава 25 % ръст на заповедите за защита, в Пловдив – ръст с 26 % , Варна – с 20 % и Бургас с 16 %. Има голяма увеличение на броя заповеди в Добрич и Шумен – с над 50 %, каза главният инспектор и допълни, че на територията на Кърджали броят на издадените заповеди за защита е намалял с 51 %.
Наблюдава се 15 % увеличение на жените, станали жертва на домашно насилие, както и 15 % повече сжертви мъже. При децата този процент е 13 %, обясни Шуманова.
По думите ѝ със заповед на министъра на вътрешните работи преди една година са утвърдени методически указания за работа на служителите на МВР по закона за защита от домашно насилие. В тях подробно се описват действията на всички служители на МВР, обясни инспекторът и допълни, че в тези указания е залегнал и алгоритъм за оценка на риска от насилие.
От началото на годината са регистрирани 2204 престъпения в условията на домашно насилие, ръстът спрямо същия период за миналата година е с 54 %, каза Шуманова, цитирана от БТА. Тя добави, че със 130 % са се увеличили случаите на нанасяне на лека или средна телесна повреда в рамките на домашно насилие през 2024 г. спрямо предходната. Това ни навява на мисълта, че имаме много работа, отбеляза главен инспектор Шуманова.
Фокус на кампанията е поставен и върху популяризирането на важни телефонни номера – единния европейски номер за спешни повиквания – 112, Националната телефонна линия за пострадали от насилие – 0800 18 676, Националната телефонна линия за деца – 116 111, както и Националното бюро за правна помощ – 0700 18 250.
Глобалната статистика сочи, че две трети от всички деца са станали жертва на домашно насилие, а повече от една четвърт от жените ще преживеят физическо или сексуално насилие, каза координаторът в програми „Насилие и достъп до правосъдие за деца“ в УНИЦЕФ България Любомир Крилчев. Той посочи, че през 2020 г. организацията е направила едно от най-мащабните изследвания за домашно насилие на територията на страната, което е показало, че всяко пето дете в България е било жертва на домашно насилие, като 20 % от тях са били жертви на много сурово дисциплиниране.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Източник dnes.bg