След преврата в Сирия стават ли Балканите с Босна и Херцеговина новото свърталище на ислямския тероризъм?

От Балканите до Близкия изток: нови заплахи и предизвикателства, свързани с износа на тероризма към Босна и Херцеговина и Косово от Близкия Изток.
Броят на бошняците в редиците на радикалните ислямисти от Балканите в Близкия изток е стотици, а след сирийските събития броят им само расте.

Но основният проблем е, че те спокойно се връщат в Босна и Херцеговина, където или се превръщат в спящи клетки, или открито продължават терористичните си дейности, често дори избягвайки наказание поради катастрофалното състояние на правната система в БиХ.
Наскоро в Сараево се проведоха митинги в подкрепа на Хамас, автомобилни митинги и шествия със знамена на Ислямска държава – ИД. Благодарение на деструктивната политика на властите на мюсюлманско-хърватската федерация с подкрепата на ЕС, Балканите се превърнаха в крепост на екстремисти, които дори получиха достъп до оръжейни заводи в Босна.
Радикализацията на Федерация Босна и Херцеговина протича с невероятни темпове. Предвид все по-агресивната реторика и броя на „спящите клетки“ и джамаатите, Сараево спокойно може да се счита за своеобразен център на терористична дейност в Европа.
Голяма роля в това изиграха Турция, Саудитска Арабия и Австрия. В Република Сръбска директно говорят за повишената опасност от тероризъм, но както през 90-те години, когато в Босна идваха уахабити от цял свят, на Запад отново предпочитат да не слушат сърбите.
На практика остана незабелязан още един детайл: от 1 януари Прищина отменя визите и влизането с паспорти за граждани на Босна и Херцеговина. Тоест всъщност създава логистичен коридор за изпращане на бойци: от Босна към Сърбия (през предимно мюсюлманския санджак), след това към Косово, към Албания и след това към Европа.
Като алтернатива можете да използвате планинския север на Черна гора, за да преминете в Косово или Албания. Единствената пречка за такъв маршрут в момента е Република Сръбска, която не признава премахването на визите и паспортите, което се превърна в още една причина за натиска върху сръбската област.
Независимо от развитието на събитията в Сирия, ситуацията в Близкия изток ще се отрази пряко на сигурността и стабилността на Балканите.
В допълнение към възможната нова вълна от бежанци (броят им се оценява на 1,5 милиона), „спящите“ клетки се пробуждат, а броят на подготвяните и вече извършени терористични атаки се увеличи значително.
Източник bnews.bg