Симеон Ставрев, СОС: ГЕРБ и БСП в СОС искат да превземат завода за боклук на София

Симеон Ставрев е общински съветник втори мандат от квотата на ППДБСС.

Мнозинството около ГЕРБ и БСП в СОС иска да превземе завода за боклук на София или да му вземе разрешителното за работа и да предизвика екологична криза в града.

Причината е, че им спряхме схемите за крадене от бюджета за боклука, който е около 300 млн. лв. на година

Схема 1: Плащаме за чужд боклук.

В завода е постъпвал боклук от други градове – за всеки тон такъв боклук софиянци плащаме по 400 лв. на тон. Миналата седмица кметът показа във видео как се случва това – две от фирмите на Румен Гайтански-Вълка са в една база, там се складира неясно какъв отпадък и там камионите се пълнят с него, а трябва да тръгват празни. След това видео боклукът от камионите от тази база е намалял в порядъка на 10-20%. Ако тази тенденция се запази това може да значи, че в нашия завод е постъпвал 10-20% отпадък от други градове постоянно. 10-20% от 160 млн. лв. за сметоизвозването са 16-32 млн. лв. от бюджета на София на година. Тази година предстои преподписване на договорите за сметосъбиране – напрежението е голямо. Фирмите на Вълка и другите играчи не искат да се променят правилата – да се сменят контейнерите, които да не се пълнят с вода, защото ние плащаме на тон т.е. плащаме и дъждовната вода; не искат да имат GPS-и, които да ги следят, не искат камери и дистанционни сензори на колите и контейнерите. Ако тези неща станат – подобни схеми няма да са възможни. В началото на мандата ни имаме данни, че камионите бяха пълни и със земя и камъни, колкото да тежат повече, защото се плаща на тон.

Схема 2: Скъпи обществени поръчки.

По времето на Фандъкова и ГЕРБ заводът за боклук има сключени договори за 119 млн. лв. за резервни части, които ги НЯМА в складовете. С тези пари трябваше да се ремонтират и линиите за отделяне на алуминий и пластмасови шишета. Парите за тези договори идваха от факта, че ГЕРБ депонираха 80-90% от отпадъците, без да ги пращат да се горят, за което се плаща допълнително. Вместо да горят боклука, те „купуваха“ резервни части и заравяха почти всичко в земята. При нас всичкият (на 100%) изсушен и разделен отпадък (RDF) се продава – при ГЕРБ се заравяше, защото не се отделяха алуминий и пластмаса. Ние спряхме тези поръчки и драстично намалихме депонирането до 25% от отпадъците. Огромните количества депонирани отпадъци на ГЕРБ доведоха и до запълване на 3 от 4 клетки в завода за боклук за само 7 години, вместо за 21 години, което е предпоставка за екологична катастрофа, защото в един момент няма да има къде да се заравят тези отпадъци, които не могат да се горят или рециклират.

Схема 3: Малко цветни контейнери за разделно събиране.

ГЕРБ и БСП гласуваха ПРОТИВ предложението на ПП-ДБ-СС за утрояване на цветните контейнери в София. В момента в завода за боклук постъпват 400 000 тона смесен битов отпадък, като 200 000 тона от тях са рециклируеми. Това значи, че ако има повече цветни контейнери за разделно събиране разходите за извозване на смесения отпадък от сивите контейнери може да спаднат наполовина. 400 000 тона по 400 лв./т. са 160 млн. лв. само за сметосъбирането, а ако има повече цветни контейнери може да спестим 80 млн. лв. от тях. Отделно има допълнителни разходи по разделянето и изгарянето на отпадъците и ако те намалеят двойно в завода за боклук може да стигнем дори до спестяване на 100 млн. лв. или ⅓ от целия бюджет за чистенето на София.

Схема 4: Скъпо гориво.

Заводът за боклук плащаше по 2.79 лв./л. дизел за „Бент ойл“, въпреки че на дребно цената средно за този период е 2.63 лв./л., а когато купуваш на едро задължително трябва да си под цената на дребно. Реалистична цена е 2.30-2.40 лв./л., което е ощетило само в това перо завода с около 70 000 лв. Същата схема се е прилагала и при покупката на масла.

Ето и още факти как тече организираната атака както на национално ниво, така и на местно от икономическото мнозинство на ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО и отцепниците от Възраждане, зад които се твърди, че стои Красьо Черния:

Болничните отпадъци.

16 пъти за половина година са докарани опасни отпадъци от медицински заведения, които въобще не трябва да стигат до завода за боклук. Всяка болница, за да има лиценз за болница и да работи като такава, трябва да има договор с инсинератор за изгаряне на опасните отпадъци. Столична община няма нищо общо с това. Това е работа на Министерство на здравеопазването.

Незаконните сметища.

В Панчарево ги има, в бъдещия Източен парк ги има, покрай ж.п. линиите на изток и на запад от централна гара при излизане от града ги има. Подаваме сигнали – институциите мълчат. Тук отговорно е Министерство на околната среда и водите.

И въпреки това заводът за боклук е подложен постоянно на проверки от РИОСВ-София, РИОСВ-Пазарджик, РИОСВ-Перник. Нито МЗ, нито МОСВ правят нещо съществено по проблемите, за които им сигнализираме. За сметка на това постоянни ни пращат проверки, които не констатират проблеми, а отгоре на всичко Министърът на здравеопазването говори за опасност от епидемия, за която неговото министерство би било отговорно, ако не контролира болниците къде и как си изхвърлят опасните отпадъци.

Мисля, че става ясно какви схеми са имали ГЕРБ и какво целят – да злепоставят кмета, ПП-ДБ-СС, шефовете на завода за боклук и Столичен инспекторат и да ги превземат или да вземат разрешителното на завода и да предизвикат екологична криза.

Novini.bg