ПП схеми: Асен Василев чакал 15 млн. „бонус“ от скенери за митниците

Името на хасковското ПП острие Асен Василев изплува като двигател на корупцията в митниците 7 месеца след показните арести на доскорошната шефка на Агенция „Митници“ Петя Банкова, контрабандистите Марин и Стефан Димитрови – Ярите и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, пише „Уикенд“. Те са обвинени от прокуратурата като част от организираната престъпна група на Никола Николов- Паскал за нелегален трафик на цигари, дрога и високоакцизни стоки.

В изтекли в медиите писмени показания на Петя Банкова, дадени от бившата митническа шефка на 10 и 11 октомври в качеството й на обвиняема, тя описва как миналата есен съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев е сложил ръка върху контрабандните канали чрез смяна на шефовете на митническите пунктове в Калотина, Капитан Андреево и териториалните дирекции на митниците в София, Варна и Пловдив.

Василев накарал Банкова да направи рокадите в митниците с обяснението, че нямал доверие на тогавашния директор Павел Тонев, който беше сменен в началото на 2024 г.

Според показанията на Петя Банкова, Асен Василев е бил краен получател на милиони от корупционни схеми, които са се движели оперативно от бившия МВР шеф Бойко Рашков, главния секретар на силовото министерство Живко Коцев, както и от някогашния митничар Петко Петков.

Името на Петков като корупционер в митниците нашумя още през лятото на 2021 г. Тогава той беше заснет със секретаря на президента Румен Радев – Пламен Узунов, на „делова“ среща в столичния ресторант „Ловен парк – Виктория“, на която комуникираха помежду си с бележки, а накрая Узунов си тръгна от заведението с обемист плик. Дни след срещата между двамата, племенницата на Петко Петков – Евелина Харизанова, беше назначена за шеф на „Митница Тракийска“, която отговаря за почти цяла Южна България.

Банкова твърди в показанията си, че Асен Василев е използвал като свои куриери за „специфични“ задачи шофьора си Лъчезар Ставрев и Жана Токова, началник на кабинета му, тъй като бил предпазлив и предпочитал разпорежданията му да се случват чрез посредници.

Обвиняемата от прокуратурата бивша митническа шефка разказва, че е пътувала заедно с шофьора на Асен Василев до ГКПП – Калотина, за да я запознае с „много важен и сериозен човек“, който се оказал началникът на „Гранична полиция“ на Калотина Петър Терзобалиев.

„По пътя Ставрев ми разказа, че Терзобалиев е много точен и е лично „наше“ назначение, което аз разбрах, че става въпрос за Асен Василев и Бойко Рашков. Ставрев ми каза, че трябва да работя в тясно сътрудничество с Терзобалиев, „за да се случват нещата“, пише в показанията си Петя Банкова. Тя разказва, че след като реализирала кадровите промени в Агенция „Митница“, чула от няколко места, че контрабандистът

Паскал пращал по 150 000 евро месечно на Асен Василев.

Показанията на Петя Банкова бяха яростно отречени от съпредседателят на „Продължаваме Промяната“, според когото бившата шефка на Агенция „Митници“ е била принудена да подпише предварително написан от прокуратурата и МВР компромат, за да бъде пусната на свобода. Банкова беше арестувана в началото на месец март и прекара почти 7 месеца в тъмница по обвинения за участие в престъпна група. Тя излезе от ареста на 14 октомври срещу парична гаранция от 10 000 лв. с решение на Софийски градски съд заради влошеното си здравословно състояние.

Твърди се, че Петя Банкова е с диагноза рак на червата. Нейните адвокати отричат твърдението на Асен Василев, че показанията й са били написани от друг, а тя само се е подписала под тях, за да бъде пусната на свобода, за да лекува онкологичното си заболяване.

Според източник от държавното обвинение, показанията на Банкова са сходни с разпитаният още през пролетта като свидетел заместник-директор на Агенция „Митници“ Людмил Маринов, който беше задържан за 24 часа заедно с шефката си Петя Банкова на 3 април в кабинета си в сградата на Агенция „Митници“, а домът и офиса му бяха обискирани от агенти на ДАНС.

Според твърденията и на Петя Банкова, и на Людмил Маринов, бившият финансов министър Асен Василев е опитал да инсталира рентгенови системи за Агенция „Митници“ за 100 млн. лв. чрез пряко договаряне с английското дружество „Смитс детекшън“, заобикаляйки Закона за обществени поръчки.

„Беше си наел консултанти, които да кажат как точно да стане. Чрез това Асен Василев целеше да получи комисионна от фирмата „Смитс детекшън“, тъй като поръчката касаеше милиони. Той искаше аз да дам достъп на тази фирма до всички места, на които трябва да се поставят тези скенери, както и необходимата информация за това. Не знам какво се е случило, защото бях задържана по това дело“, се твърди в показанията на Петя Банкова.

Според запознати с показанията на нейния заместник в митниците Людмил Маринов, идеята на Асен Василев е била дружеството „Смитс детекшън“ впоследствие да коригира с 20% нагоре цената на интегрираните в митниците скенери, а той да получи подкуп от 15 милиона лева от британците.