Потресаващо ВИДЕО показва как се „правят“ избори у нас

Потресаващо ВИДЕО показва как се „правят“ избори у нас

На записа се вижда как членове на СИК подпечатват, подрязват, мачкат бюлетини

Видео от последните парламентарни избори, публикувано  от BG Elves в социалната мрежа „Фейсбук“, показва потресаващи кадри, напомнящи за „Бай Ганьо прави избори“. Записът е от село Горно Краище, секция 010200009, и е придружен със следните пояснения:

“ – Подпечатване и валидиране на нови бюлетини за новото начало.

–  Рязане на отрязъците с ножица (твърде много са).

–  Унищожаване на реални бюлетини – мачкане и изхвърляне в коша.

Резултатите в тази секция: Ново начало: 50.39% АПС: 45.87%.“

Това видео е само едно от много, показващи как се манипулират изборни резултати. Последния парламентарен вот бе определен от много анализатори и политици като най-нечестните избори в новата история на България.

37% от хората искат пълно касиране на изборите

37% от хората искат пълно касиране на изборите за 51-вото Народно събрание, а 58% смятат, че изборите са били нечестни, показват резултатите от проучване на „Маркет линкс“, поръчано от bTV и представено от управителя на агенцията Добромир Живков. Той коментира, че недоверието към изборния процес никога не е било толкова голямо.

По въпроса за касирането на вота всъщност обществото е разделено. 35% не го подкрепят, а 28% са неутрални. Когато дават оценка за изборите, едва 5% от хората казват, че те са били честни, 13% смятат, че са били по-скоро честни, 26% ги определят като крайно нечестни, 32% – като по-скоро нечестни. Неутрални са 24%.

„Това е наистина много сериозен проблем за българското общество. Над 35% са готови да се откажат от вота, защото не е бил достатъчно честен“, коментира Живков. По думите му доверието е стигнало критично ниски стойности, като на това се отразяват и много честите избори в последните години. „Част от тези, които смятат изборите за нечестни, са и хората, които не гласуват“, посочи още социологът.

С много ниско доверие започва и работата си 51-вият парламент, който втора седмица не може да намери консенсус дори за избора на председател.


Mignews.info