Пеевски възражда Лафка за лекарства с Възраждане
През своите проксита от “Възраждане” лидерът на остатъците от ПГ на ДПС в парламента пробва нова схема в търговията с лекарства. Според проучване на нашата медив във фармацевтичните среди и парламента, запознати с материята твърдят, че зад законопроекта с вендинг машините за лекарства стои именно корпулентния депутат, който възнамерява да влезе в бизнеса с лекарства на дребно. Зад привидно благовидната идея, да се доставят лекарства до недостъпни за аптеките места, стои апетитът на Пеевски да завземе целия бизнес. Идеята е да се пусне Лафка за лекарства и така Пеевски да преодолее законовите пречки в търговията с лекарства да участват големи играчи, нефармацевти, образованието сега е задължително, и да се създаде монопол. Не е тайна, че с връзките на Пеевски сред общините и кметовете, новата Лафка за лекарства ще получи най-добрите локации на най-оборотните места в градове и села за денонощна продажба на илачи през вендинг автомати или направо аптеки под формата на будки по всички населени места в страната. Така Пеевски или фирмата или конгломератът от фирми, които регистрира, ще установят монопол и ще преодолеят изискването за отделни стопански субекти на лица с фармацевтични образование. Оказва се, че дори в закона не са приети изрични текстове, които да регламентират само лекарства без рецепта.
Достъпните лекарства ще бъдат предлагани от монополист и без възможност за консултация с хабилитирано лице. Така привидно благородната идея се превръща във високорискова за потребителите схема, която ще изкриви още повече нагоре високите цени на българския пазар за лекарства.
Няма никаква спецификация за медикаментите и механизмите за контрол на безопасността им във вендинг автоматите. Това коментира пред журналисти в парламента Александър Симидчиев (ПП-ДБ), заместник-председател на здравната комисия в 50-ото Народно събрание.
Парламентът прие на първо четене миналата седмица възможността да се поставят автомати за продажба на лекарства в населени места, където не достигат аптеки.
Александър Симидчиев обясни, че има две нива на контрол на безопасността на медикаментите, но вендинг машините не позволяват той да бъде осъществяван. Всички говориха в зала, че става въпрос за медикаменти без предписание, но това не беше специфицирано в закона, допълни той.
От „Възраждане“ не очакват законопроекта им, с който се дава правна възможност за поставяне на автомати за продажба на лекарства в населени места с недостиг на аптеки, да бъде разгледан на второ четене в пленарна зала. Това коментира в парламента Цончо Ганев, член на парламентарната група на „Възраждане“. Той припомни, че според предлаганите текстове решението къде да се поставят автоматите за лекарства зависи от Министерството на здравеопазването и няма да засегне бизнеса на фармацевтите. Със становища срещу предлаганите промени вече реагираха от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България, както и от Българския фармацевтичен съюз.
Цончо Ганев защити законопроекта. Той бе категоричен, че подобни вендинг автомати за продажба на лекарства има в цяла Западна Европа и положението в селата в България е „пълен геноцид“. Говорим за села с 20-30 човека, които нямат никакъв достъп, обясни той.
Маргарита Генчева, народен представител от „Възраждане“, обясни, че със законопроекта вендинг машините ще бъдат поставени под регламент, ще бъдат вкарани в регистър и ще бъдат поставени под контрола на Агенцията по лекарствата. Другото важно нещо, което искаме с този законопроект, е денонощните аптеки да станат част от националната аптечна карта, обясни депутатът. Фармацевтите и в момента могат да откриват денонощни аптеки, но те нямат финансов интерес и това е причината в 13 областни центъра в България да нямат денонощна аптека. Това затруднява изключително много достъпа до лекарства на пациентите, коментира Генчева.
Според нея изваждането на аптечните автомати извън помещенията на аптеките е единственото смислено нещо, което могат да направят. По думите на Генчева и към момента съществуват възможности за поставяне на аптечен автомат, но те по регламент се намират само в самата аптека. Аргументите на фармацевтите са абсолютно несъстоятелни, защото и към момента те не упражняват пряк контрол върху тези автомати, които се намират някъде в помещението на аптеката и няма нарочен фармацевт, който да стои до този аптечен автомат и да контролира кой какво си купува от него, посочи депутатът.
Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в България смята автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна. Това се посочва в позиция на комитета, изпратена до медиите. Поводът са законодателни промени за въвеждане на автоматизирана продажба на лекарства от така наречените вендинг автомати за лекарства. Преди ден парламентът прие на първо четене законопроект за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, с който се създава правна възможност в населени места, в които има установен недостиг на аптеки, да бъдат поставени автомати за продажба на лекарствени продукти, съобразно регулацията на действащата нормативна уредба.
Тези промени създават критични рискове за здравето и живота на пациентите, поради възможността за неконтролирано разпространение на лекарствени продукти без необходимата консултация и контрол от квалифициран фармацевт, предупреждава Инициативният комитет на магистър-фармацевтите в България. „Лекарствата не са вафли и безалкохолни напитки“, казват от комитета. Лекарствените продукти са специален вид стока, която изисква прецизна дозировка и консултация от професионалист, подчертават специалистите.
„Неправилното приемане или дозиране на лекарства може да има тежки последствия за здравето на пациента, включително фатални случаи“, обърна внимание Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България. Тя обясни, че има риск пациентите да злоупотребят с лекарствата, което да доведе до предозиране, опасни взаимодействия с други медикаменти или други странични ефекти.
В проекта няма конкретни разпоредби, които да посочват кой ще носи отговорност за неправилната употреба на лекарства, закупени без консултация с фармацевт, казват още от комитета. Според действащото законодателство отпускането на лекарства е регулирано, а аптеки с професионални фармацевти осигуряват този процес да бъде безопасен и съобразен с нуждите на пациента, подчертават оттам. Инициативният комитет на магистър-фармацевтите призовава законодателите да преоценят предложените промени, като се вземат предвид здравните рискове за населението.
Източник bnews.bg