Островът „Св. Кирик и Юлита“ в Созопол може да стане Център за култура и изкуство

Как един от най-красивите острови в Созопол, свързан с града с вълнолом, да бъде превърнат в Център за култура и изкуство на острова, беше обсъдено в морския град. Проект има, но няма финансиране. 

От 20 години островът „Св. Кирик и Юлита“ в Созопол тъне в разруха. Там се намира първото у нас морско училище, а от 2009 година са възобновени и археологическите проучвания. Историческите сведения сочат, че на мястото е имало храм, както и колосална бронзова статуя на Аполон. Концепция от 2011 г. предвижда острова да се превърне в Световен център на изкуствата, по подобие на Лувъра в Париж, но финансиране няма. Докато е министър, проф. Велислав Минеков позволява консервационни дейности за 240 000 лева, но средствата така и не са използвани.

„След разговорите ми с министъра на културата на Франция, с няколко разговора с посолството на Франция, се надяваме на тяхна помощ. Надяваме се подкрепа от фондация „Халифа“, каза председателят на инициативния комитет за създаване на Център за изкуства на остров „Св. Кирик и Юлита“ проф. Велислав Минеков.

През 1965 г. островът е обявен за паметник на културата

Островът е включен в границите на резерват „Созопол“. Според кмета на морския град, за да се превърне островът в център на културата, са нужни близо 60 млн. лева.

„Такъв обект няма по Черноморското крайбрежие. Притеснен съм, защото правим концепции, правим срещи и какво ли не, но от 20 години островът стои в това състояние“, коментира кметът на Созопол Тихомир Янакиев.

„Това е уникално място. Идеята е да се превърне в образователен, културен център, какъвто всъщност той е„, посочи областният управител в Бургас Мария Нейкова.

Нужни са и средства островът да бъде обезопасен, тъй като сега е недостъпен за туристи. 

Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.

Снимка: БГНЕС

Източник: Bgonair.bg