Осакатен и забравен: Легендарният Жоро Пурата закъса тежко с отрязан крак

Митичният служител на Агенция „Митници” и някогашен мултимилионер Георги Георгиев – Жоро Пурата е изпаднал в изключително тежко здравословно състояние заради диабет, което наложило единият му крак да бъде отрязан. Това разкри източник на „Уикенд” от Драгоман, където се е скрил развенчаният баровец.

„Легендата за Жоро Пурата рухна – днес играчът, който през годините въртеше коли, жени и имоти като цирков жонгльор, се е сврял в къщата на родителите си в Драгоман, от която не си подава носа. Положението му е незавидно – заради диабет му отрязаха крака и вече е трудно подвижен, а за капак едва свързва двата края. Той дължи пари на половин София, които е очевидно, че няма как да върне”, коментира запознатият с житейската драма информатор.

През годините за фамозния мошеник е писано стотици пъти, все с поглед към криминалните му изцепки, които, по неофициална информация, му донесли богатство от над 10 милиона лева, отдавна профукано и забравено.

Последно Жоро Пурата влезе в новинарския поток в края на февруари миналата година, когато стана ясно, че антикорупционната комисия е загубила делото за конфискация срещу известния бивш митничар от столичното летище.

Комисията внесе иска за 995 000 лв. срещу Георгиев през декември 2016 г. по реда на отменения Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност. От Георги Георгиев се претендираха ½ от апартамент в столичния кв. „Гео Милев“, два магазина в София, апартамент в Банско и суми от продажба на имущество, включително и 330 000 лв. от продажбата на автомобил „Бентли”.

През 2016 г. КПКОНПИ припомни, че Георгиев беше арестуван при акция на ГДБОП през 2007-а заради нелегален внос на мобилни телефони. През 2008 г. МВР официално го обяви за изчезнал, а Софийската градска прокуратура образува дело за отвличане. През 2011 г. той се яви като свидетел по делото „Наглите” срещу похитителите си.

Проверката на имуществото на Георгиев започва след като той е осъден окончателно на една година затвор и отнемане на 200 000 евро за валутни престъпления. КПКОНПИ твърди, че е установила, че за периода от 1991 г. до 2015 г. Георгиев е придобил имущество на значителна стойност, за което може да бъде направено обосновано предположение, че е резултат на престъпната дейност и затова трябва да бъде конфискувано. Доходите му за този период са 32 091 лв., а разходите – 933 696 лв., изчислява комисията.

Първата инстанция – Софийският градски съд, приема, че трябва да бъдат конфискувани 1650 лв., които са равностойността на 33 дружествени дяла от капитала на „Инерт Коммерсиал” ООД, апартаментът в Банско и 330 000 лв., колкото е пазарната цена на продадения автомобил „Бентли”, както и 4200 лв., за колкото са продадени дялове в две дружества – „Инерт Комерс“ ООД и „Си Енд Джи Къмпани“. Мотивът на съда е, че няма връзка между имуществото, придобитото в 2004 г. и до 1 април 2005 г. и престъпната дейност на Георгиев.

В началото на февруари 2023-а Софийският апелативен съд обаче отмени това решение и постанови, че целият иск на КПКОНПИ трябва да бъде отхвърлен като недоказан. Имуществото, на което се иска отнемане, не е придобито от престъпната дейност, прие съдът. Освен това апелативните съдии вдигат обезпечителните мерки, наложени върху имуществото на Георгиев през 2016 г. Комисията е осъдена да му плати и над 17 000 лв. за разноските по делото. Решението на апелативния съд може да бъде атакувано пред Върховния съд, който обаче гледа граждански дела по изключение.

Така стигаме до днешното окаяно положение на митничарят с размах на арабски шейх – осакатен, унизен и напълно забравен.