Нов завод за 50 млн. лв. със средства на семейството на Красьо Черния

За млада компания, създадена преди едва три години с двама служители, изграждането на собствена фабрика за 50 млн. лв. изглежда смело начинание. Дори и бизнесът да се развива добре, никак не е лесно да убедиш някой да ти повярва и да те финансира.

За производителя на трафопостове и уредби за средно напрежение „Смарт пауър грид“ обаче такава възможност се отваря с привличането на нов мажоритарен собственик – „Премиум инвест пропърти“, който ще финансира строителството на нова база в района на Тракия икономическа зона край Пловдив. По план компанията трябва да се пренесе още в началото на следващата година, като инвестицията ще бъде извършена на два етапа. Към продуктите ще бъдат добавени и трансформатори, а в резултат до края на 2026 г. „Смарт пауър грид“ ще разшири екипа си повече от два пъти, а за служители ще разчита на собствения си обучителен център.

В тази корпоративна каца мед си има лъжица катран. Всъщност зад щедрия нов инвеститор стои семейството на Красимир Георгиев – човек, добил известност (както и прякора си Красьо Черния) покрай един от най-шумните лобистки скандали в съдебната система преди 15 години. „Премиум инвест пропърти“ е еднолична собственост на майка му Любка Йосифова. Доскоро името на сина ѝ след оправдаването му рядко се появяваше в публичното пространство, но в последната година Георгиев все по-често е назоваван като ключов брокер на влияние в Столичната община и човек, представляващ интересите на Христофорос Аманатидис – Таки.

„Нямаме притеснения във връзка със собственика на мажоритарния дял на компанията „Премиум инвест пропърти“, където едноличен собственик е Любка Йосифова. Имаме пълна автономност на действията на компанията и това как се управлява тя, както и пълномощно за представляване на мажоритарния пакет от дялове. Г-н Георгиев не е имал и няма нищо общо с компанията в какъвто и да е капацитет“, коментира Борислав Братоев, съосновател, съдружник и управител на „Смарт пауър грид“.

На два етапа

„Смарт пауър грид“ е регистрирана в София, но работи в Пловдив, като сегашната й база се намира в южната промишлена зона на града, където държи под наем няколко от бившите халета на производителите на мотокари „Балканкар“ с обща площ около 9 хил. кв.м.“Много бързо тези помещения започнаха да ни отесняват, а имаме и нужда от повече пространство за производството на трафопостовете, както и за тяхното безопасно тестване. Освен това ни трябва външен склад, където да не трябва да съчетаваме тези помещения в едно. С новата фабрика ще можем да подобрим и условията за труд и да я изградим по един изцяло нов модел. Сегашната сграда все пак е на 60 години и времето си казва думата“, коментира Борислав Братоев.

Инвестицията ще бъде извършена на два етапа. Първият ще е за фабрика за трафопостове върху площ около 9 хил. кв.м, която заедно с нужната апаратура и строителни дейности ще бъде за 30 млн. лв. Очакванията са тя да бъде завършена през тази година и да заработи към края март догодина. Втората фаза е за производство на трансформатори, което ще бъде разположено на около 7.5 хил. кв.м и ще струва около 20 млн. лв. Очаква се да е готова към края на 2026 г. За следващите две години компанията планира да разшири екипа си със 150 души общо за двете производства. В момента в „Смарт пауър грид“ работят около 120 души.

„С базата за трансформатори искаме да затворим цикъла на производство. Позиционирали сме се до един от основните ни доставчици на апаратура и партньор в лицето на „Шнайдер електрик“, а трансформаторите са ключов елемент от всеки трафопост. За този пазар в момента няма достатъчно производство и нуждите са далеч над доставките, което за жалост доведе до ситуация, че много от съществуващите производители правят некачествен продукт. За момента ние си доставяме трансформатори от Турция, като минаваме през един по-скъп процес на верификация на качеството, като изпращаме наш експерт на място там да направи нужните тестове, преди да приемем поръчките“, коментира Братоев.

Управителят посочва, че има и основна разлика между двете бази. В тази за трафопостове трудът е предимно ръчен и не позволява автоматизация, докато при трансформаторите значителна част от процеса може да се извършва от машини. Плановете на „Смарт пауър грид“ са постепенно производството на трансформатори да започне с годишен капацитет около 700 бройки, а в следващите няколко години да достигне 2 хиляди.

Компанията на практика ще бъде наемател на помещенията, а инвеститор в проекта ще е новият мажоритарен собственик „Премиум инвест пропърти“ на Любка Йосифова. В началото на тази година „Премиум инвест пропърти“ е придобила 75% от „Смарт пауър грид“, като основателите Борислав Братоев и Любомир Христев запазват миноритарни дялове. Това е втора трансформация за създаденото през 2021 г. дружество, като още през 2022 г. като мажоритарен акционер с 80% влиза Боян Асенов от Равда. Не е ясно дали в началото на 2024 г. има реална смяна в контрола, тъй като дяловете са прехвърлени по номинал за едва няколкостотин лева.

Началото

„Смарт пауър грид“ е сравнително млада компания – историята й започва през 2021 г., когато е основана от Борислав Йотов, Борислав Братоев и Любомир Христев с равен брой дялове. „Нямаше дълъг процес на обмисляне. Всичко стана спонтанно. Роди се буквално в разговор, когато двама колеги, които имат монтажен бизнес, казаха, че им се иска да имат и производство. Аз, като човек с дълъг опит именно в производството в компании като „Филкаб“, предложих да бъда начело на тази страна от бизнеса. Само след седмица вече компанията беше основана и започнахме работа. Дойде и успехът, но не от нищото, а от познания в сектора през годините и тенденциите. Още рано миналата година примерно знаех, че намалява бизнесът с фотоволтаични централи в страната, заради което успяхме да се позиционираме добре на външните пазари, където има недостиг“, коментира Братоев. 

За три години от създаването ѝ компанията увеличава оборота си близо 10 пъти – от 3.5 млн. лв. през 2021 г. до 29 млн. лв. през 2023 г., като печалбата достига 1.9 млн. лв. Братоев коментира, че тази година продължава положителната траектория на развитие, като очакванията са за оборот около 38 млн. лв.

По думите му зад развитието на компанията стои партньорството между производствения бизнес на „Смарт пауър грид“ и този на Любомир Христев в сферата на монтажите и електромонтажите. Може да се предположи и че покрай него е връзката с фамилията на Красьо Черния, тъй като фирмата „Ел смарт“, в която той тогава е управител и съдружник, изгражда елмрежите на комплекса Garitage, където основен изпълнител е „Билдест“, дружество, притежавано от сестрата на Красимир Георгиев Даниела. В другата му фирма „Пауър смарт“ пък през 2021 г. също като мажоритарен собственик влиза Любка Йосифова.

„Смарт пауър грид“ бързо се разраства и навън, като в Северна Македония държи над 80% от пазара на трафопостове, което Братоев обяснява с това, че има само един електроразпределител в страната.

„Важен фактор за нашето развитие беше големият бум в строителството на фотоволтаични централи. Имахме възможности и капацитет и взехме голям дял от този пазар. Наши клиенти са строители в Европа и България като „Соларпро“ (в която участие има съиздателят на „Капитал“ Иво Прокопиев през базираната в Австрия Renalfa – бел. ред.), „Пи Ви консулт“, „Солар сървис“ и др. Чрез сътрудничеството с някои от тези наши частни клиенти разработихме други видове трафопостове, които станаха популярни на нашия пазар“, коментира Братоев.

 

Хора и пътища

Преместването в новата база, която се намира северозападно от града, е и предизвикателство. Причината за това според Братоев е добавеното разстояние за пътуване и липсата на довеждаща инфраструктура и транспорт до индустриалната зона, в резултат на което няколко от работещите са предпочели да напуснат компанията преди преместването. 

„Пловдив няма околовръстен път. Разширено беше Голямоконарско шосе, но само наполовина. Тук става въпрос за един пътникопоток от може би 4-5 хил. души всекидневно. Имаме нужда местните органи да решат този проблем, и то много бързо, защото липсата на бърза реакция е само в ущърб на високия икономически потенциал на Пловдив. Това ни затруднява и от гледна точка на намирането на работна ръка, защото много хора, когато им се каже, че трябва да прекарат поне няколко часа само от и до работа, се отказват“, коментира Братоев.

Стратегията за набиране на кадри за новите заводи на „Смарт пауър грид“ ще включва обучения и преквалификация чрез собствен център в новите сгради, както и предлагане на опит и обучение на студенти и ученици в инженерни специалности.

 

И още пазари с потенциал

В следващите няколко години стратегията за разрастване на „Смарт пауър грид“ е за навлизане на всички възможни пазари на Балканите, като приоритет на този етап са Румъния и Сърбия. Заедно с това компанията търси да има по-силно присъствие в Полша, Германия, Испания и други европейски страни. 

„Досега основен пазар за нас беше България, но тук фотоволтаичните проекти намаляха вече. Останаха няколко големи такива, но те са ограничени откъм възможност. Ситуацията не е така на Запад, там секторът се движи по различен начин. В момента има изключително голямо търсене за продукти като нашите и малко предлагане. Големите производители са с пълен капацитет, а това дава възможност на компании като нашата, с доказан успех, да навлязат още през следващата година“, коментира Братоев.

Голям потенциал по думите му имат пазари в Близкия изток като Сирия и Ирак, които след дълъг период на военни действия търсят да започнат своето възстановяване и където според него българското производство е уважавана марка. Като друг пазар с много възможности в близкото бъдеще той определя и Африка, където компанията има присъствие чрез свои партньори.

„Проекти като големите центрове за данни не са особено голям източник на интерес за нас. Те имат нужда от един или в някои изключително редки случаи два трафопоста и като такива те представляват ограничен потенциал. Проекти за всякакво естество възобновяеми източници са това, което е главният ни сегмент. Ако вземем един фотоволтаичен парк, там например може да има на 10 мВт един трафопост или в някои проекти като в Северна Македония например има паркове, които диверсифицират риска и слагат на всеки 1 мВт по един трафопост, за да знаят, че ако загубят мощност, ще е само тази, а не целият парк“, коментира Братоев.

Два фактора са ключови за стратегията за стабилното разрастване на „Смарт пауър грид“. Първият е поддържане на голям склад с продукция, с което бързо може да се реагира на нуждите на клиентите си. Вторият е изграждането на местни екипи за поддръжка, обучени по стандартите на компанията.

По темата работи и Николай Стоянов

Capital.bg