Новина на Narod.bg: Прокуратурата погва схемите на адв. Момчил Мондешки

Прокуратурата май се опитва да покаже, че не е в будна кома – оттам дойде новината, че скоро започва разследване на схемите на адв. Момчил Петков Мондешки, когото помним още от супер скандала „Двете каки”, научи единствено Narod.bg от свой човек в държавното обвинение.

По информация на Narod.bg Момчил Мондешки в момента е в чужбина, може би предусещайки, че се задават съдебни проблеми, коментира нашият източник.

Адвокатът със спорно реноме и образование стана известен основно покрай скандала „Яневагейт“. Това обаче не е първата компрометираща история, в която сенчестият юрист е осветлен в кофти ситуации.

В хода на делото по несъстоятелността на „Белведере“ – дъщерната фирма на френския алкохолен концерн, адвокат Момчил Мондешки, брат му Младен, съдия Румяна Ченалова и синдикът Панайот Велков се превърнаха в пример за непрозрачно правосъдие.

Развръзката на казуса „Белведере“ дойде след намесата на френския посланик в България Ксавие Лапер дьо Кабан. Той декларира, че никой чужд или пък български инвеститор не може да се чувства сигурен в България.

Французинът не скри гнева си от опита българските клонове на френско дружество да бъдат отнети с помощ от Софийския градски съд. Именно по повод казуса „Белведере“ френския посланик използва понятието „гнилите ябълки“ в съдебната система.

Малко след като скандалът с френския производител на алкохол започна да затихва, адвокат Момчил Мондешки се озова отново в светлината на прожекторите. Този път покрай „Яневагейт”. Тогава лъснаха записи на разговори между него  съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова. Към момента, към който са датирани разговорите, Янева е председател на Софийския градски съд, а Ченалова съдия по дела с голям материален интерес.

Въпреки огромния скандал, който стигна и до доклада на Европейската комисия, ВСС и Прокуратурата не пожелаха да разследват по същество данните за търговия с влияние и злоупотреба с власт, изтекли от разговорите.

Участието на Мондешки в първите публикувани разговори е по-скоро скромно, но в третия сезон от кримисериала стана много по-забележимо. Той иска настойчиво от Янева да изнесе от съда червена папка със съдебно решение, което го притеснява.

Познатите му го определят като комбинативен и пробивен човек, който „върши работа“, поне докато има изгода.

Фактът е и друго – че срещу Мондешки са произнесени две присъди. Това обаче не му пречи да се впише през 2014 г. като адвокат в Стара Загора. Първата му присъда е за документна измама. Тя му е наложeна след сключено споразумение с прокуратурата през 2005 г. На практика Мондешки е осъден на времето, което е прекарал в ареста на НСлС и в Ловешкия затвор. Втората му присъда е условна. Тя е от 2006 г и е за обсебване в особено големи размери.

И до днес магистрати и пенсионирани служители от РЗ БОП в Ловеч си спомнят за Момчил Мондешки. Според източници на Биволъ в срещу него е имало поне 5 висящи дела. В края на 90-те години на ХХ век Момчил Мондешки отваря магазин за бяла и черна техника в Троян. Източници от региона твърдят, че се е опитал да реализира застрахователна измама, обявявайки, че стоката му е открадната.

На по-късен етап отваря офис на застрахователната компания „Интерамерикан”. Продава застраховки, но не отчита парите в централата на компанията. Твърди се, че криминалните му регистрации са над 200 страници. В крайна сметка Мондешки е задържан и осъден.

Преди да бъде вписан като адвокат, Момчил Мондешки е реабилитиран от съда в Троян. Според запознати обаче, това не е станало в открито съдебно заседание, какъвто е законовият ред за осъдени лица с рецидиви.

Братята Момчил и Младен Мондешки публично са заявявали, че Троян е „техен”. Фамилията им определено е с позиции пред органите на реда в областта. Във времето на зрелия социализъм техният дядо е дългогодишен началник на КАТ Ловеч. Баща им Петко Мондешки е милиционер/полицай от кариерата в РПУ Троян.

Докато е в ареста като потомствен милиционер, Момчил Мондешки влиза в ролята на „уше“ на службите. Той се явява като свидетел по делото срещу Йордан Колев – Данчо Офицера. Последният е обвинен за атентат от 2002 г., при който бе убита аптекарката Христомира Атанасова.

Мондешки твърди пред съда, че Колев си признал пред него, че е извършител на убийството. Двама други арестанти твърдят обаче, че Мондешки и Колев били в обтегнати отношения. Отделно от това Йордан никога не говорел за делото си със съкилийниците си. Въпреки „блестящата асистенция“ на Момчил Мондешки, Йордан Колев е оправдан на всички инстанции по това обвинение.

След като е отново на свобода, Мондешки започва да сътрудничи на няколко адвокатски кантори. Източници от ъндърграунда разказват, че дълго време движел в съда делата на Николай Методиев – Ники Пилето. Преминава и през холдинга на фамилията Баневи.

Фантомен юрисконсулт

Момчил Мондешки е вписан като адвокат без да полага съответния изпит, защото е удостоверил 5 години юридически стаж в ТЕЦ-а на олигарха Николай Банев в Казанлък. Жена му Евгения Банева обаче отрича той да е бил на догово. Тя твърди, че в ТЕЦ-а никога не е имало щат юрисконсулт.

Адвокат Александър Пелев от Инициативния комитет за адвокатска реформа (ИКАР) коментира преди време, че ако информацията на Евгения Банева се потвърди, това би представлявало използване на документ с невярно съдържание от страна на Мондешки.

Ако е вярно, че той няма стаж, това е вече друго основание да бъде заличено неговото вписване, смята Александър Пелев. От Инициативния комитет за адвокатска реформа (ИКАР) още преди години сезирали Висшия адвокатски съвет и Адвокатската колегия в Стара Загора по случая Мондешки.

Сега е на ход прокуратурата, която да изрови всички схеми на сенчестия адвокат и да го изправи на подсъдимата скамейка.