Министър изплю камъчето: Бюлетините нямат защита, може да има фалшиви

Последните избори бяха най-прозрачни до момента, заяви по bTV министърът на електронното управление Валентин Мундров. И обясни, че ръководеното от него ведомство има две задължения: удостоверяване на машините за гласуване и осигуряване на видеонаблюдение.

„С тези две задачи се справихме. Ние не сме разследващи, за да кажем дали изборите са честни – това е от компетенцията на други хора. Бюлетините се броят в СИК. В тези комисии работят 81 хил. души, представителите на партии са над 20 хил., застъпниците са над 16 хил.

Провеждане на избори е ангажимент на ЦИК, изпълнителната власт трябва да подсигури ЦИК“, каза министър Мундров.

Той наблегна на факта, че Министерството на електронното управление не доставя бюлетините и на хартията за тях, а само подпомага материално-технически изборите.

„Би трябвало да има защита на двата вида бюлетини – от машините и от хартия, а те нямат. Може да има фалшива хартия без съответните знаци. 

Проблем е и че софтуерът бе инсталиран в последните два дни преди изборите, а машините бяха удостоверени още на 11 октомври. Не мога да кажа защо имаше забавяне. ЦИК изпрати писмо – всички машини, инсталирани през нощта, да бъдат проверявани на принципа всяка седма. Рискът на инсталиране на софтуер през нощта е, че на един инсталиращ да има един проверяващ – това не заработи. Но много хора работиха и през нощта, за да върнат доверието в машината. Можеше да се контролира преди самата експедиция, не с изваждане на флашка и на хешкода.

Статистиката е, че в 125 секции е спряно гласуването с машини – това е 1,31%. Станало по решение на РИК. От 57 устройства няма запис. 43 не са включени – установено е, председателите на СИК не са ги включили, както е по закон. Защо не са включени ние не знаем и не можем да налагаме санкции. В 10 устройства е имало технически проблеми“, обясни министърът на електронното управление Валентин Мундров.