Мафията просто прави каквото си иска. Нужен ли е тотален реподбор в съдебната система

Европрокуратурата отстрани временно българския си прокурор Теодора Георгиева, докато тече административна проверка за нея. Тя обяви, че се чувства заплашена от лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски заради разследване, свързано с газохранилището в Чирен, и че проверката е заради това. Той каза, че ще я даде на прокурор за набедяване. Събитията са на фона на нейни изказвания през февруари за корупционни схеми в обществените поръчки, натиск над свидетели, липса на съдействие от МВР. Те бяха последвани от разпространение на две видеа, за които се твърди че са от един разговор на Георгиева с Петьо Петров-Еврото (в записа се вижда мъж, който прилича на него, и жена в гръб) от началото на 2020 г. за избора й за представител на България в европрокуратурата. Досега тя не е коментирала записите.
В средата на февруари при пожар загина майка й, а Георгиева поиска повторна аутопсия. Междувременно медии съобщиха, че изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ и бивш служебен министър на енергетиката Владимир Малинов не е могъл да получи призовка от европрокуратурата, защото се оказал в болнични. Той се появи няколко дни по-късно в дружеството, отрече за призовка и обяви, че няма да подава оставка и ще довърши проекта за „Чирен“. Темата върна на масата и избора на българския европейски прокурор за поста, и поръчките и проблемите около тях за газохранилището, и темата кой контролира институции и висши държавни служители през компроматните банки.
Бившата съпруга на Петьо Петров-Еврото – Любена Павлова – заяви пред Bird.bg, че Теодора Георгиева е ходила да взема пари в тогавашния им семеен ресторант „Осемте джуджета“. „Еми там съм я виждала поне четири-пет пъти, освен това, като удари ковид, по това време горе-долу почнаха да се виждат в една къща в „Бояна“, твърди тя. Павлова коментира още: „Всичко се купува и всичко се продава. Иначе браво за смелостта на тази госпожа. Или си е мислила, че него като го няма, всичко е забравено? По-скоро е това.“ През 2024 г. Любена Павлова, която първо беше основен свидетел срещу и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов, промени показанията си в негова полза.
„Дневник“ публикува коментари и реакции по темата от последната седмица без претенции за изчерпателност. Те са в медии и в социалните мрежи на фона на липсата на реакция на институциите.
Може би е необходимо извъpшвaнeтo нa тoтaлeн peпoдбop
Атанаска Дишева, съдия, член на Висшия съдебен съвет (ВСС) пред „Евродикоф“, цитирана от сайта „Дефакто“
Дyмитe изчepпaxa вeчe cвoeтo cъдъpжaниe и cвoя cмиcъл. Иcĸaм дa ĸaжa, чe нe нaмиpaм дocтaтъчнo cилни дyми, зa дa oпишa тoвa, ĸoeтo aз личнo чyвcтвaм ĸaтo cъдия и ĸaтo члeн нa BCC, a и ĸaтo гpaждaнин oт paзĸpития, ĸoитo ce пpaвят.
И тoвa e мaлĸa чacт oт нeщaтa, ĸoитo вepoятнo щe чyя oт тoвa ĸoнĸpeтнo дeлo. Зa cъжaлeниe, вce пo-шиpoĸo paзпpocтpaнявaщoтo ce, дa нe ĸaжa вceoбxвaтнo yceщaнe зa cъщecтвyвaнe нa мpeжa зa влияниe в cъдeбнaтa cиcтeмa, ce зaтвъpждaвa зa пopeдeн път c paзĸaзитe нa cвидeтeли пo тoвa дeлo, чyти пpeд cъдa (делото срещу прокурора Константин Сулев – бел. ред.).
Изĸлючитeлнo нeпoпyляpнa и нeтипичнa зa дeмoĸpaтичнитe oбщecтвa мяpĸa – извъpшвaнeтo нa тoтaлeн peпoдбop.
Зa cъжaлeниe, тpябвa дa ĸaжa, чe нe cъм вяpвaлa ниĸoгa, чe aз мoгa дa гo изpeĸa тoвa и нeщo и дa пoмиcля зa възмoжнocт зa пpилaгaнeтo нa пoдoбнa мяpĸa. Ho ниe ĸъм нacтoящия мoмeнт нe знaeм дo ĸaĸви мaщaби и дълбoчини тeзи cиcтeми зa влияниe ca cтигнaли.
Kaĸтo ce виждa caмo oт пoĸaзaниятa нa cвидeтeлитe, вcъщнocт ce ĸacae зa нaй-виcoĸитe eтaжи нa yпpaвлeниe, нa pъĸoвoдcтвo нa пpoĸypaтypaтa нaпpимep. Toвa ca нeщa, ĸoитo ce гoвopят нe oт вчepa и oнзи дeн, нo ceгa ми ce cтpyвa зa пъpви път в cъдa, и тo нa oтĸpитo зaceдaниe, ce изнacят тaĸивa дaнни. И вcъщнocт вcичĸи cмe cвидeтeли бyĸвaлнo oт пъpвa pъĸa зa ĸaĸви зaвиcимocти, вpъзĸи, ĸoнтaĸти, влияния и oтнoшeния, и нaчин нa paбoтa в caмaтa пpoĸypaтypa cтaвa въпpoc.
За близостта на куп прокурорски началници с криминалната мрежа на Еврото има други доказателства
Андрей Янкулов, експерт към Антикорупционния фонд, във „Фейсбук“
За свидетелствата на Любена (Петрова, сега Павлова – бивша съпруга на Петьо Еврото – бел. ред.) пред „Бърд“ – тя може да си сменя показанията десетки пъти в зависимост от конюнктурата и със сигурност не е надежден свидетел.
Само че за близостта на куп прокурорски началници с криминалната мрежа на Еврото – Сарафов (главен прокурор), Русинова (апелативен прокурор), Кирилова (градски прокурор) и вече Георгиева (европейски прокурор), има други убедителни доказателства. За Кирилова – собствените й показания в разпит в качеството на свидетел (т.е. не е някоя Любена да я топи), за другите трима – неотречени от никого от тях материални доказателства – снимки/записи.
Наличните доказателства са за свързаност с криминална организация, не за конкретни престъпления. Но за да не може да бъде никой от свързаните повече магистрат, са напълно достатъчни. |
Преди не чак толкова време, дори у нас имахме примери за уволнения от системата и дисциплинарна отговорност заради свързаност с тогавашния осветен тъмен кадровик на системата – Красьо Черния. А Еврото е много, много по-сериозна фигура от Черния – заради всички останали известни данни с какво се е занимавала неговата организация – изнудване, влияние по конкретни дела, присвоявания на веществени доказателства на голяма стойност от дела, завземане на цели бизнеси и пр.
Не може да съществува положение, при което някой магистрат, за когото има обективни убедителни доказателства за свързаност с подобна престъпна група, да може да продължи да бъде магистрат.
Причината, по която само Теодора Георгиева от четиримата изброени се е запътила към този единствено възможен в такава ситуация изход, а Кирилова я пенсионират с почести, е, че Георгиева е служител не само на България, а и на ЕС. |
Както виждаме и от пламенните дискусии последните дни, ние тук вече не изглежда като да имаме ориентири кое може и кое не може на база на някакви общоприети стандарти. Всичко можем всякак да извъртим. Та така и нашата собствена прокуратура се управлява от приятелите на Еврото и до ден днешен.
Истината е, че в България мафията прави просто каквото си иска
Михаил Екимджиев, адвокат, пред БНР
Ако Теодора Георгиева имаше смелост да изговори всичко… За съжаление, профилът й не отговаря на подобна прогноза. Тя демонстрира смелост тогава, когато според мен разбра, че ще бъдат изнесени компромати, и реши да действа изпреварващо.
Вероятно преди това беше решила, че е минало твърде дълго време от момента, в който е поемала някакви обещания и че всичко може да й се размине и тя може да влезе в ролята на един европейски прокурор на бял кон, за да отиграе професионалната си позиция.
Не й се получи.
Единственият начин за нея да постигне някакъв катарзис – душевен, ценностен, е да говори. Но ми се струва, че няма сили за това. А няма и гаранции за нейната сигурност. Дори думите гаранции и сигурност са неуместни в този сюжет. Ако имаше такива гаранции, нямаше да бъдат възможни тези изнудвания с компромати, със заплахи, с палежи.
Вече няма съмнение кой и как кадрува у нас
Истината е, че у нас мафията прави просто каквото си иска. Тя си има държава в България, а така наречената държава изпълнява повече ритуални функции.
И това е голямо предизвикателство за Европейската прокуратура, защото принципът, по който тя работи, е да се доверява на българските делегирани прокурори и на българския европейски прокурор, който в случая е именно Теодора Георгиева. |
В съответствие с принципа за суверенитет на националната държава, в случая България, все пак се дава приоритет на разследването и на суверенитета на съответната държава.
И ако един от тези прокурори е корумпиран или зависим, какво става. Когато особено главният, особено такъв като националният представител в Европейската прокуратура, каквато е Теодора Георгиева, е корумпиран или зависим?
Единственият шанс е да се използва една вратичка в чл.26, параграф 4 от Регламента на Европейската прокуратура, който позволява в извънредни ситуации да бъде възложено разследването на делегиран прокурор извън националните делегирани прокурори. |
И седнали на една маса в „Осемте джуджета“…
Тоест с повече въображение и отчитайки извънредността на ситуацията, за да не бъде безсмислена работата на Европейската прокуратура и да има тя някаква надеждност и ефективност, да се направи едно разширително тълкуване на този текст, тъй като Европейската прокуратура е млада институция, тя още няма твърда практика.
Друг е въпросът, че и чуждестранният прокурор отново не би могъл да направи кой знае какво без български добросъвестен разследващ екип от следователи и полицаи.
Но поне тази омерта сред българските прокурори може да бъде прескочена с нещо като борд на разследването от Европейската прокуратура. Поне при такива фрапиращи случаи.
Що се отнася до свидетелствата на Любена Павлова (за това че Теодора Георгиева е получавала пари в „Осемте джуджета“ – бел. ред.), ако навлезем в драматургията, ще видим че тя е един Шекспиров герой. Тя сменя показанията си като основен участник, който се е възползвал от конкретната ситуация, но и като жертва, която се бореше да си върне детето. Така че на нейните показания трябва да се гледа през призмата на заплашения човек.
Кой държи чадъра над Петьо Еврото и Нотариуса
Избирането на българския европрокурор води към… Делян Пеевски
Иван Петров, адвокат, бивш апелативен прокурор на София, пред БНР
Не Висшият съдебен съвет, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната.
През 2019 г. Данаил Кирилов беше министър на правосъдието (в кабинета „Борисов 3“). Там се забърка тази каша. Тогава при необходимост от три кандидатури, които да се представят на Европейския съвет, България представи две, тъй като третата се отказа, защото беше станала заместник главен прокурор (на Иван Гешев). И вместо да се попълни бройката от 3 кандидатури и да дадем възможност на Лаура Кьовеши да си избере, или на Европейския съвет, който ги назначаваше тогава, беше дадено само името на Теодора Георгиева.
Т.е. Данаил Кирилов предопредели избора на Георгиева като европейски прокурор. Това, което излиза сега, е просто доказателство, че този избор и това назначение е станало в едни мътни води, за което си носим последствията… |
В разпространения видеозапис, на който се твърди, че са Петьо Петров-Еврото и Теодора Георгиева, мъжът звъни по телефона на онзи, който му е дал задачата да я пробута за европрокурор.
Петров не е човекът, който решава нещата, той е един магазинер в една заложна къща за нечисти съвести, а истинският собственик е много над него… Всичко води към Пеевски.
По разследването за „Чирен“ се надявам европрокуратурата да намери друг начин на работа, защото, ако ще разчитаме на нашите делегирани прокурори, които работят в България, те няма да го направят.
„Семейството“ на Петьо Еврото: свидетелски показания
Бойко Борисов явно е забравил, че е изпратил Теодора Георгиева за европрокурор
Бойко Атанасов, следовател, участник в процедурата за избор на европрокурор
Комисията за избор на националния европрокурор не е изследвала по никакъв начин интегритета на кандидатите. Говоря за това дали същите имат качества, които са заложени в регламента. Не се изискваше и да представят доказателства, че имат опит в провеждане на разследвания на финансови престъпления, и не само опит, а успешни разследвания да са извършвали..
Това въобще не ги интересуваше в комисията. С какви аргументи избираха може да попитате Евгени Стоянов и Гергана Мутафова (членове на комисията по избора – бел. ред.)
Не са ни казали никакви мотиви, те са си решавали. Но ми направи впечатление, че не се подхожда професионално, не се изисква това, което е по регламента. Аз официално не съм бил уведомен за действията, които са извършени от този орган. Как е извършено пренареждането?
Теодора Георгиева, разбрах, че най-напред е била класирана трета. Един от кандидатите е решил, че предпочита да стане заместник на главния прокурор… Но как тя излиза по-напред…
Аз като участник в тази процедура не съм наясно. Затова и отправих сигнал до Европейския съвет веднага след процедурата, която според мен беше опорочена и изглеждаше нагласена.
А дали Петьо Еврото е лобирал пред тази комисия за Теодора Георгиева или направо пред Бойко Борисов, или пред Цецка Цачева като министър на правосъдието, това може да го каже той, беглецът от правосъдието, или те, но не вярвам.
В крайна сметка решаващо е решението на правителството. Но както виждаме, Бойко Борисов е забравил, че е изпратил Теодора Георгиева за европейски прокурор. |
Най-лошото е, че реакция на институциите няма – да кажат налице ли е такава търговия с влияние, налице ли е някакво престъпно поведение.
Теодора Георгиева трябва да заговори
Атанас Атанасов, председател на Съюза на съдиите в България, пред БНР
Това е безпрецедентен случай – европейски прокурор да бъде отстранен. Затова и Съюзът на съдиите в България призова Теодора Георгиева да говори. Само тя може да потвърди за срещата от записа, защото другият участник – Петьо Петров-Еврото – е в неизвестност.
Очакваме Европейската прокуратура да разследва случая, трябва да се стигне до истината, това засяга функционирането на самата Европейска прокуратура и поставя под въпрос осъществяването на нейните правомощия, а авторитетът на българското правосъдие е поставен за пореден път под съмнение. Няма как да очакваме доверие в правосъдието, когато виждаме такъв скандал, който остава неизяснен.
Странният случай на преписката на Софийската градска прокуратура по „Осемте джуджета“
Очакваме и Европейската прокуратура да излезе от зоната си на комфорт
Владислава Цариградска, съдия, в профила си във „Фейсбук“ Атанас Атанасов
Председателят на Съюза на съдиите в България разяснява обстоятелствата, свързани с отвореното писмо на организацията до националните и европейски институции. Съдия Атанасов постави още в началото на разговора (в интервю по БНР – бел. ред.) принципния подход, който може да ни извади от блатото – разкриване на обективната ИСТИНА за всички скандали с престъпно влияние и кадруване в съдебната власт.
Тази истина могат и искат да я търсят само хората, които не дължат положението или свободата си на мафиотските мрежи. По делата ще ги познаете!
Очакваме действия от ВСС, а скоро посочих и конкретни факти, които трябва да бъдат изяснени: какво и срещу кого съдържа вече официално прекратеното от прокурор Йордан Петров разследване за дейността на групата на Петьо Еврото (пр.пр.10969/23), както и разследването срещу дейността на разстреляния Мартин Нотариуса (пр.пр.24022/22), от което като лично засегната бях процесуално отстранена на 13.02.2024 г. от същия този прокурор Йордан Петров.
И в двете разследвания има записи и друга компрометираща конкретни магистрати информация. Проверка на използваните СРС-та и извършваните прокурорски проверки срещу съдии и прокурори, анализ на събраните данни за неправомерна дейност както от самите магистрати, но така също и институционалните злоупотреби срещу тях.
Европейската прокуратура в България е нежелан феномен
Очакваме и Европейската прокуратура да излезе от зоната си на комфорт и в рамките на своята компетентност да предприеме действия по разследване на данните, изнесени от европрокурора Теодора Георгиева, наред с административната проверка срещу нея самата.
Към Народното събрание това е вторият ни призив от началото на годината с искане за институционално изясняване на тази същата истина за връзките, влиянието и кадруването в съдебната власт, включително от страна на политици.
Dnevnik.bg