Конституционният съд образува дело по искане за оспорване законността на избора на народни представители в 52 секции
Конституционният съд образува конституционно дело по искане на 67 народни представители от 50-ото Народно събрание за оспорване на законността на избора на народни представители в 52 секции в произведените на 27 октомври 2024 г. избори за Народно събрание, става известно от съобщение, публикувано на сайта на институцията.
Докладчик по делото е съдия Янаки Стоилов.
Касиране на изборите от 27 октомври т.г. – частично или цялостно, поискаха парламентарни сили от 51-вото Народно събрание.
По-рано днес от „Има такъв народ“ (ИТН) съобщиха, че са събрали 67 подписа и внасят жалба в Конституционния съд за частично касиране на изборите. Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на ИТН в 50-ото Народно събрание (НС), посочи, че ИТН са получили подкрепа от депутати от 50-ото НС от „Продължаваме промяната-Демократична България“, от депутати от „ДПС на Доган“ с председател Джевдет Чакъров, както и от част от депутатите от разпадналата се парламентарна група на „Величие“.
В искането до Конституционният съд е отправено доказателствено искане да се назначи експертиза, която да отговори на четири въпроса: колко действителни гласове са подадени за всяка отделна партия, коалиция и независим кандидат, регистрирани за участие в изборите за народни представители за 51- вото НС, във всяка от изброените 52 избирателни секции; съответства ли броят на тези гласове на отразените в протоколите на всяка от тези секции; какви различия се установяват между подадените и отразените във всеки протокол гласове за всяка от партиите, коалициите и независимия кандидат, които са регистрирани за участие в изборите за народни представители в 51-вотоНС; как се променя разпределението на мандатите в 51-вото НС между партиите и коалициите, които участват в изборите за народни представители в 51- вото НС, въз основа на тези различия и как се разпределят тези мандати между тях.
С искането до Конституционния съд се атакуват резултатите в секции в София, София-град, Благоевград, Бургас, Видин, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив-град, Пловдив област, Разград, Русе, Силистра, Търговище, Хасково и Ямбол, се посочва в изпратения до институцията документ.
Партия „Величие“ внесе жалба в Конституционния съд (КС) с искане за пълно касиране на изборите с условие за алтернативност, включително възможност за частично касиране на вота от 27 октомври. Това обяви пред журналисти Красимира Катинчарова, народен представител от 50-ото Народно събрание. Тя посочи, че под жалбата са се подписали 58 депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), „БСП за България“, „Има такъв народ“ (ИТН) и депутатите около ДПС – Доган, които сега са част от „Алианс за права и свободи“.
Подкрепихме искането на „Има такъв народ“ и влизаме днес в Конституционния съд, за да внесем искане за пълно касиране на изборите от 27 октомври с условие за алтернативност, включително възможност за частично касиране. Нашата борба е принципна. Ние не се опитваме да вкараме партия „Величие“ в парламента, заяви Катинчарова.
Катинчарова обясни, че сред скандалните нарушения, които партията е установила, е подмяната в състава на избирателните комисии, въпреки изричната забрана на Централната избирателна комисия (ЦИК) и то в самия изборен ден. Във Варна, например има подмяна на цели секционни избирателни комисии в над 400 избирателни секции. По думите й в изборния ден частично или напълно е подменен съставът в 412 секции. Създали сме алгоритъм, който обхваща манипулациите с машинния вот, посочи Катинчарова и уточни, че от него става ясно на коя партия колко е придадено и колко е отнето с машинния вот.
Всеки, който подаде жалба с невсеобхватен доказателствен материал, за нас означава, че той не иска да касира изборите, а напротив иска да запази статуквото, каза Катинчарова.
Никола Панков обясни, че това, което е направено, е изследване на секциите с компютърна модулация – протокол, както и сверяване между тези, които са качени с флашка и тези, които са качени на електронните протоколи. Това е математически модел, който е описан в искането, добави той. До този момент, сравнимо с вчерашните доказателства, ние сме прибавили към жалбата до КС още 1800 секции и по този начин нашите наблюдатели на материалите, които се намират на страницата на ЦИК, са прегледали над 6500 видеоматериали, протоколи, електронни протоколи и сканирани протоколи.
Панков добави, че в материалите се доказва, че в 338 секции са отнети или придадени към други партии 339 гласа.
По думите му във връзка с жалбата са били проверени 6400 секции или почти 50 процента от изборните секции в страната. „Три партии са подобрили резултатите си и точно те са някак си неубедителни в искането си за касиране на изборите“, добави той.
Панков заяви, че сред установените нарушения са видеонаблюдение, което липсва в над 380 секции, към тях се прибавят още секции, в които видеонаблюдението е затъмнено – тоест застава се пред камерите, камерите са насочени към тавана, слагат се шишета пред камерите, има унищожаване на протоколи, дописване на протоколи.
Ние сме констатирали и отнемане на гласове от ПП-ДБ и от ИТН и сме направили всеобхватно изследване от 150 страници, добави Панков.
Източник bnews.bg