Конгресът на САЩ спира гласуването на помощи за Украйа до встъпването на Доналд Тръмп като президент
Председателят на Камарата на представителите на САЩ Майк Джонсън каза, че не възнамерява да подлага на гласуване допълнителна помощ за Украйна:
„Джо Байдън не трябва да взема това решение. Имаме новоизбран президент, ще изчакаме и ще следваме указанията на новия главнокомандващ за всичко това.“
Встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ е планирано за 20 януари 2025 година. Наскоро Байдън се обърна към Конгреса за допълнително финансиране за Украйна за 2025 година. Той спомена сумата от 24 милиарда долара.
Предишното искане на Байдън към Конгреса за повече от 60 милиарда долара допълнителна помощ за Украйна също срещна съпротива от страна на Джонсън в Камарата на представителите на САЩ. Тогава разглеждането на този въпрос продължи шест месеца, което от своя страна доведе до проблеми на фронта за украинските военни.
Администрацията на Байдън сега се стреми да похарчи всички средства, отпуснати преди това от Конгреса, за подкрепа на Украйна преди встъпването в длъжност на Тръмп.
Украйна ще получи 50 милиарда долара от замразените активи на Русия през следващите седмици. Това обяви междувременно на брифинг държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, съобщава изданието „Страна.ua“.
По думите му има координиран план между САЩ и Европейския съюз за бързо прехвърляне на средства към Украйна.
„Сега, въз основа на замразените руски активи, трябва да получим 50 милиарда долара, които ще отидат в Украйна през следващите седмици, както и от Европа, и това ще подкрепи Киев за известно време през следващата година“, подчерта първият дипломат на Вашингтон.
Той допълни, че съюзниците продължават да работят, за да гарантират, че Украйна разполага с парите и ресурсите, от които се нуждае, за да поддържа своята икономика и отбрана.
„Боеприпаси, всичко, което идва с тях, независимо дали става дума за противовъздушна отбрана, ракети или бронирани превозни средства. Ние работим много решително, за да сме сигурни, че Украйна има това, от което се нуждае за много месеци напред. САЩ правят всичко, което могат“, увери още държавният секретар.
В края на октомври страните от Г-7 договориха механизъм за заем на Украйна от 50 милиарда долара, който ще бъде погасяван с приходи от замразени руски активи.
Вашингтон ще предостави на Киев 20 милиарда долара, ЕС ще допринесе приблизително с още толкова, а останалите 10 милиарда се очакват от Великобритания, Япония и Канада. Заемът ще се изплаща от приходите от руски активи, които се оценяват на два-три милиарда евро годишно.
Източник bnews.bg