Кога се появява акнето и как да се излекувате

Макар да се смята, че от акне страдат предимно тийнейджърите, всъщност то може да засегне много мъже и жени в зряла възраст. Появата му е видим признак за проблем, който причинява омазняване на кожата и образуването на комедони и гнойни пъпки.
Кои фактори може да повлияят за появата му?
Неестетичните и неприятни акнеични образувания засягат обикновено лицето, но също и врата, раменете, гърдите, а понякога се появява и акне по гърба.
Най-честите причини за отключването на кожния проблем са:
Пубертет
Хормоналният дисбаланс при подрастващите води до производството на повече себум в мастните жлези – характерна симптоматика на акнеичната кожа.
Неправилно хранене
Съществува пряка връзка между акнеичните прояви и вашата диета. Има доказателства, че например млечните продукти и тези с висок гликемичен индекс създават рискови предпоставки за появата на пъпки по лицето.
Стрес
Стресът влияе на всички нива в организма, в т.ч. засилва или потиска отделянето на определени хормони. От своя страна, те насърчават свръхпроизводството на себум и обуславят акнеичните прояви.
Тютюнопушене
Сред останалите вреди от тютюнопушенето е и причиненият оксидативен стрес върху кожата, задълбочаващ проявите на неприятните кожни образувания.
Хормонални промени
Юношеството не е единственият период, когато хормоналният дисбаланс може да доведе до кожния проблем. Хормоналните нива например при жените се променят в месеца на менструалния цикъл, по време на бременност и кърмене, което също причинява обостряне на неестетичните и болезнени симптоми.
Сред останалите чести причинители на възпалителните прояви са генетичната предразположеност, приемът на някои медикаменти, неправилната грижа за кожата и други.
Как да решим проблема?
Макар че не е заразно, акнето причинява дискомфорт, ниско самочувствие и дори допълнителен стрес, обострящ състоянието. Можете да се справите с него или да предотвратите появата му по различни начина.
Спазване на подходяща диета
За превенция и ограничаване на проблема е препоръчително в менюто да присъства повече риба, плодове и зеленчуци, различни ядки, бобови култури и семена. Страдащите и предразположените към акнеични образувания хора трябва да изключат от диетата си червеното месо, млечните и тестените храни.
Грижа за кожата със специална козметика
Рутинното почистване и цялостната грижа за акнеична кожа трябва да бъде с козметични продукти, специално разработени за целта.
Задължителна слънцезащита
Акнеичните петна, изложени на слънце, обикновено водят до проблемна пигментация, поради което подходящата слънцезащита е много важна.
Правилно лечение на акне
Съвременното акне лечение предлага не само премахване на лезиите, но и предотвратяване на нови и намалява риска от остатъчни белези.
Наред с локалната и перорална употреба на медикаменти, с изключителен успех се използва и високотехнологичното лечение с лазер. С новото поколение лазерни апарати Cutera excel V+ се извършва третиране на активни акнеични форми, както и остатъчни белези.
Комбинираните терапии Gutera Cool и Green Genesis са с противовъзпалително действие и в същото време помагат за контрола на мастните жлези.
За ефективно премахване на акне и цялостното му лечение са препоръчителни и методите:
- химичен пилинг, който подобрява структурата на тъканите с помощта на ексфолиращи разтвори;
- микродермабразио, служещо за отстраняване на повърхностния слой на кожата чрез механична ексфолиация;
- аква пилинг – той почиства в дълбочина и регенерира кожата благодарение на специален серум и контролиран вакуум.
Каквито и мерки да сте решили да предприемете за справяне с даден проблем, задължително се консултирайте с дерматолог. Той ще ви помогне и в избора на перфектната козметика за рутинна грижа и индивидуални процедури според вашия тип кожа.