Илон Мъск шокира Германия и Великобритания

Байдън обмисля нови санкции за руския петрол в един от последните си актове като президент

В първото издание на геополитическия ни бюлетин за 2025:

• В Германия и Великобритания са в чудо как да се справят с атаките на Илон Мъск към правителствата си, след като Мъск отправи явни похвали към крайнодесни партии и пусна анкета в профила си в Х „Трябва ли САЩ да освободи народа на Великобритания от неговото тиранично правителство?“, а вчера написа „Стармър в затвора!“ за британския премиер. Мъск купи Х и е типичен пример за използване на медия за политически цели, нещо като Пеевски на ултра-стероиди. Той има 277 милиона последователи в Х. Случаят показва, че цели правителства нямат план как да се справят с атакуващ ги един човек с огромно влияние зад себе си, и най-вече с близостта си с Тръмп, когото европейските политици не искат да ядосат.

• В Германия, инфлацията се качи от 2.2% на 2.6% през декември и се оказа по-костелива отколкото мислехме. Инфлация ни чака и нас заради законови промени като връщане на ДДС за хляб и ресторанти и високите енергийни цени заради спиране на газа през Украйна към Европа.

• В Австрия, очаквано по-малките партии не направиха правителство и президентът връчи мандата на Херберт Кикл, лидер на крайнодясна партия, спечелила изборите. Има 2 варианта- или голяма коалиция, или нови избори, от които Кикл само печели, прогнозите му дават 40%. Проблемът е, че първа точка от програмата на Кикл е денонсиране на всички международни споразумения на Австрия, вкл. за влизане в ЕС… Ако Кикл стане канцлер, Орбан ще си има приятел, а Урсула ще е с още повече проблеми.

• В Италия, ЕК дава 9.7 млрд. евро на Италия за подпомагане на проекти за възобновяеми енергийни източници за 17 650 Мвт. по програмата State aid Temporary Crisis and Transition Framework. Сигурно се питате защо за тях има, а за нас няма? Защото е програма, трябва да се поиска участие, да се изпълнят изисквания, да се сключат договори и т.н. Нашите управляващи, евродепутати, еврокомисари и пр. празнодумциили ги мързи, или не им се занимава или просто няма кой да го направи.

• Във Вашингтон, Байдън обмисля нови санкции за руския петрол в един от последните си актове като президент. Европейските санкции изтичат в края на януари, трябва да се удължат с пълно съгласие на 27-е държави-членки, обаче Орбан този път може и да не подкрепи (предният път го изтъргува за спрени 10 млрд. евро европроекти за Унгария), да не говорим Кикл ако стане премиер в Австрия. Кикл обеща и да спаси Райфайзен, която има замразени 6 млрд. евро в Русия и 44 хил. души персонал по целия свят и е прекалено голяма, за да фалира, затова му трябват добри отношения с Москва. Нямам идея каква е на нашето правителство и Главчев позицията, не го запомням с нищо друго освен с постоянните новини за катеренетата му до Боянския водопад.

• Във Франция, новият премиер вдига данъци, за да свали дефицита на 5%. Корпоративният данък чрез сложен механизъм ще се вдигне за определени сектори от 25% на 35%. Ще има данък от 20% за всички, печелещи над 250 000 евро на година. Ние дори не съзнаваме колко малко данъци плащаме, докато не видим как е в другите държави. Едно от малкото хубави неща в икономиката ни и кой го направи през 2006-2008? Ние.

• В Брюксел, ще има търговска война между Спейс Х на Мъск и европейската сателитна система Ирис 2. Напомняме, че Европа прави със сателитите това, което някога направи с Еърбъс по отношение на Боинг- позиционира се като общоевропейски конкурент. Обаче Мелони, за да се здрависва и снима с Тръмп и Мъск, изведнъж реши да сключи договор със СпейсХ за близо 10 млрд. долара за доставка на сателитно обслужване на италианското правителство. Затова я харесват Тръмп и Мъск. Всичко е бизнес.

• В Полша, правителството подаде искане за третия транш по ПВУ за 7.3 млрд. евро. И поляците не са се разбързали много, но все пак са преди нас.

• В Румъния, правителството завърши 2024 с прогнозен бюджетен дефицит от 8.7% и не им пука. В бюджета им за 2024 пише дефицит от 5%, надскочиха го. За 2025 предвиждат дефицит от 5.5%. Има и по-важни неща от 3% дефицит и е време и нашето МФ, и ултрадесните ни псевдо-икономисти и ястреби да го разберат.

• В Унгария, най-голямата опозиционна група поиска разпускане на парламента. Групата е на коалиция ДК, ръководи се от предишния премиер Ференц Дюрчани. Както Георги Марков вероятно би коментирал, имат само 14 депутата в 200-местния парламент и кой го интересува какво искат? Истинската опозиция на Орбан е извън парламента, нещо като случая с президента Радев у нас.

• В Израел, бюджетният дефицит за 2024 ще е около 7%, под предвидените в бюджета 7.7%. Израел води война на всички посоки и има по-малък дефицит от Румъния, а скоро и от нас. Ето затова е важно да имаш силна икономика, която дава приходи. В нашето МФ приходите отдавна са на самотек, сега във връзка с Шенген дори забранили с устна заповед на митничарите да събират глоби за извънгабаритните камиони и ще стане врява чак когато някой претоварен камион се обърне и убие някого на Дунав-мост.

• В Турция, бившият председател на тяхното НСИ Туркстат обвини сегашното ръководство в манипулиране на данните за инфлация. Независим изследователски център изчисли инфлацията за 2024 на 83.4%, докато Туркстат обяви официално 44.4%. Тази работа прилича на нашето НСИ, дето си наглася данните за БВП и инфлация както му дойде или както му каже правителството и после ги ревизира.

Сега вече знаете повече за света около нас.


Mignews.info