Европрокуратурата повдигна обвинения на кандидат-директора на НКЖИ и управителя на „Джи Пи груп“

Държавната „черна дупка“ НКЖИ отново изпадна в безтегловност заради скандални търгове. Компанията за поддръжка на железопътната мрежа се озова на мушката на Европейската прокуратура за втори път, след като офисът на Лаура Кьовеши обяви, че повдига обвинения заради европроект на стойност от 185 млн. лв., финансиран изцяло по европрограма „Транспорт“. Европроектът е за модернизация на сигнализацията и телекомуникационните системи между Бургас и Пловдив и е възложен през януари 2019 г. на консорциум „Плобур“ между „Джи Пи груп“, „Мармет“, „Бомбардие транспортейшън Итали“ и „Бомбардие транспортейшън Полска“.

Според съобщението на европрокуратурата четирима заподозрени са подведени под отговорност за измама. Двама от тях са мениджъри на италианска компания (предполагаемо „Бомбардие“), третият по информация на „Капитал“ е Стефан Тотев, мениджър на българската „Джи Пи“. Четвъртият подведен под отговорност е „бивш директор на НКЖИ“, като според източник на „Капитал“ става дума за Красимир Папукчийски – бивш служебен министър на транспорта и ръководител на държавната компания, който беше освободен от Николай Събев и покрай когото има силни съмнения за конфликти на интереси. Според информация на „Капитал“ Папукчийски е фаворит и в настоящия конкурс за ръководител на НКЖИ, като новото обвинение със сигурност ще попречи на това. На трима от обвиняемите е наложена гаранция от 100 хил. евро, а на четвъртият – 10 хил. евро. Мерките са наложени от Софийския градски съд по искане на европейските делегирани прокурори, които първоначално са поискали 200 хил. лв.

Скандален търг

Търгът за сигнализацията беше решен малко след като под натиск от тогавашния премиер Бойко Борисов „Джи Пи груп“ обяви, че се оттегля от всички големи търгове. Въпреки това групата продължи да печели големи поръчки.

Консорциумът начело с „Джи Пи груп“ бе класиран на първо място в търга за изграждането на системите за сигнализация и телекомуникация по жп линията между Пловдив и Бургас с дължина 293 км. Прогнозната сума на обществената поръчка, обявена в края на 2017 г., беше 195.4 млн. лв. без ДДС, а обединението спечели с цена 184.9 млн. лв. без ДДС и комплексна оценка 100 точки.

Въпросната поръчка беше поставена под съмнение още тогава от „Биволъ“, които посочиха, че изискванията не са покрити от победителя, тъй като Bombardier Poland не е участвала в проекта за изграждане на GSM-R системата, който е посочила, за да покрие изискванията на НКЖИ. Изданието се позова на началник на отдела за управление на въпросната мрежа в Полша. КЗК обаче отказа да назначи техническа експертиза за проверка на случая и прие, че не е налице необходимост от извършване на проверка на декларираните факти и обстоятелства в представените документи и „неупражняването на предоставено от закона право не води до извършване на нарушение, което да повлияе на правилността на последвалия го административен акт“.

Какво казва Европейската прокуратура

Според разследващите обаче точно това е проблем. Компаниите са предоставили фалшива информация. Една от компаниите е посочила именно опит в GSM-R и FRMCS системи, без нито една от четирите компании да има такъв. Директорът на НКЖИ пък е подписал договора и е позволил плащанията, въпреки че е е знаел, че предоставената информация е невярна.

Според прокурорите на Кьовеши има подписана декларация от консорциума, че те ще изпълнят сами договора, без подизпълнители. Малко по-късно обаче „Плобур“ подписва договор с австрийци, които имат опит в съответната дейност и които са дисквалифицирани от НКЖИ, защото не отговаряли на техническите изисквания.

НКЖИ – драмата ще продължи

Това далеч не е единственият проблем на държавната компания за железопътната мрежа. През 2023 г. прокурорите влязоха в офисите на НКЖИ и други две компании заради други два проекта пак по линията Бургас – София. Тогава ставаше дума за реконструкцията на отсечката Костенец – Септември на стойност почти 400 млн. лв. без ДДС и Оризово – Михайлово на стойност 230 млн. лв. без ДДС.

Причината за акцията бяха парични преводи от НКЖИ към компаниите, спечелили поръчките, които след това са преведени към кухи дружества, което е довело до изтеглянето на над 5 милиона лева от лица с криминални досиета. Двете компании са „Инфраструктурно строителство“ и „Транс логистика“, като и до ден днешен не е ясно какво се случва с двата проекта – има данни, че в момента линията се строи от турски подизпълнител.

По информация на „Капитал“ разследването там е приключило и предстои внасянето му в съда.

Capital.bg