Европа обединява сили за Украйна, разширява ядрената си политика

Лидерите на страните от Европейския съюз се събраха извънредно в Брюксел на фона на обявеното от САЩ спиране на военната помощ за Украйна и обтягането на отношенията с Вашингтон заради различия в подходите към Русия и пътищата към мира. Във фокуса е засилването на европейската подкрепа за Киев, а в центъра на вниманието – и обявеният от Европейската комисия план „Да превъоръжим Европа“.
Идеята е да бъдат мобилизирани 800 млрд. евро за отбрана за следващите четири години.
„Това е преломен момент за Европа. Европа е изправена пред ясна и актуална заплаха, следователно трябва да е способна да се отбранява, както сме поставили Украйна в позиция да се отбранява и да работи за траен и справедлив мир“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
свързани
Росен Желязков изрази позиция от името на България
Премиерът Росен Желязков участва в срещата с позиция, че САЩ трябва да останат във всички сегашни формати за сигурност. България предлага механизъм за засилване на отбраната с неусвоени европейски средства.
„България има силна военна индустрия, която да модернизираме, да развиваме и да допринасяме за общоевропейската сигурност. Имаме ясна национална позиция за начина, по който това може да бъде финансирано. Това не трябва да застрашава кохезията и кохезионните фондове. Затова ще предложим неусвоени средства от Механизма за възстановяване и устойчивост да бъдат използвани за отбрана“, подчерта Желязков.
В заседанието на Европейския съвет участва и президентът на Украйна Володимир Зеленски.
свързани
Европа трябва да е готова за предизвикателствата
„През целия този период и миналата седмица вие останахте с нас. Ние сме много благодарни, че не сме сами„, коментира украинският лидер.
В навечерието на срещата френският президент Еманюел Макрон направи обръщение към сънародниците си, в което посочи Русия като основната заплаха и заяви, че ще започне дебати за разширяване на ядрената възпираща сила на Франция.
„Европа трябва да приеме предизвикателствата и щом се налага, да участва в надпревара във въоръжаването и да я спечели. Готовността от страна на Франция е много обещаваща. Ядреният чадър е това, което може да ни даде ясно предимство пред Русия„, поясни премиерът на Полша Доналд Туск.
свързани
„Швеция желае да има възможно най-малко ядрени оръжия, но в момента трябва да сме щастливи и благодарни, че двама от нашите партньори- Франция и Великобритания, имат ядрени оръжия. В противен случай само Русия ще има“, каза премиерът на Швеция Улф Кристершон.
Зеленски напусна сградата на Европейския съвет, като отмени преди това обявената пресконференция.
Вижте повече в репортажа на Григори Недялков.
Снимка: Reuters
Трябва ли Европа да изпрати мироопазваща мисия в Украйна?
Тагове:
Източник: Bgonair.bg