Драмите започнаха: БСП аут от властта, 2 партии дърпат рязко преди вота
„Борисов ни сочи като естествени партньори в началото на всяка предизборна кампания и после се оказва, че това няма нищо общо с истината. Имаме решение на конгрес да не управляваме с ГЕРБ. Не считам, че имаме шанс за управление с ГЕРБ. Нашите различия с ГЕРБ са брутално големи.“ Това каза днес пред Би Ти Ви председателят на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов, с което отсега даде заявка, че социалистите няма да участват в управляващата коалиция, която се очертава след вота на 27 октомври..
Според Гуцата изход от кризата е създаване след изборите на експертен кабинет с премиер и министри, които са равноотдалечени от партиите. Той трябва да има 3-4 основни приоритета.
Междувременно новият шеф на „Галъп” Петко Петков разкри, че анализът на листите по региони показва, че ГЕРБ-СДС и ДПС-Ново начало изглежда имат най-висок потенциал за осъществяване на политическа мобилизация на традиционните си избиратели.
В листите на ГЕРБ-СДС виждаме водещи кметове на големи общини, както и управленския елит на партията на Борисов.
Докато от листите на ДПС-Ново начало личи, че значителна част от актива на партия ДПС, която участва в тази коалиция, е останал лоялен към партийната си структура въпреки разцеплението.
Имаме ключови кметове, лидери на местните общности в тези листи. Това е много важно за мобилизиране на традиционния ДПС-електорат, защото този тип избиратели не формират решенията си по чутото от медиите или в социалните мрежи, а се доверяват предимно на актива на своята партия, на местните авторитети.
От друга страна ръководни фактори от ДПС, начело с Ахмед Доган, участват в листите на коалиция от други партии – това е коалицията АПС. Но техните листи изглеждат по-колажни: има осезаемо присъствие на провалени лидери на други партии, познати от миналото – Николай Цонев, Николай Бареков, Явор Хайтов.
В листите на ПП-ДБ пък се забелязва явен превес на ПП за сметка на ДБ. Това е залог за бъдещи напрежения.
Докато листите на БСП са може би исторически най-слабите им листи от 1989 г. насам откъм разпознаваемост и политически капацитет. Те са една своеобразна дисекция на дълбоката и многопластова криза в левицата – идейна, кадрова, организационна.
„Възраждане“ на свой ред не изненадват с нищо в кадрово отношение, смята Петко Петков.