ДПС по стъпките на НДСВ: Партиите-двойници, които отклоняват гласове
Изборният кодекс не допуска партии с еднакво име или абревиатура да се регистрират за вота. Забраната беше приета след превратния опит от далечната 2001 година. Тогава в интегралната бюлетина хората имаха възможност да гласуват за Коалиция „Симеон Втори“, също за „Национално обединение за цар Симеон“. И двете – различни от оригинала НДСВ с лидер Симеон Сакскобургготски.
Годината е 2001. Изборите за 39-ото Народно събрание са спечелени от „Национално движение Симеон Втори“, по-познато като НДСВ. А едно депутатско място дели политическата формация от мнозинството в парламента.
Причината е, че в надпреварата участват още две партии с близки имена – Коалиция „Симеон Втори“ и „Национално обединение за цар Симеон“. Те взимат общо близо 5%, или около 260 хиляди гласа.
„Тогава бях член на ЦИК. Спомням си случката, ЦИК нямаше какво да направи. Идваха със съвсем редовни документи коалиции и партии, регистрираха се и се случи това, което се случи. Тези две партии може би отнеха гласове, защото хората са си мислели, че гласуват за Царя, гласувайки за по-малките партии, а всъщност не е било така“, коментира дългогодишният зам.-председател на ЦИК проф. Михаил Константинов.
свързани
Двете крила на ДПС имат „ДПС“ в името си
Един от първите членове на НДСВ си спомня, че т.нар. „дублиращи партии“ са объркали избирателите им.
„Тази схемичка – да се направят паралелни партии, които са с близки букви и имена в заглавието на съответната партия да се опитат да заблудят хората и да гласуват за тях, това се получи. В резултат на това бяхме принудени да направим едни коалиции, които после изиграха своята роля. Опарили се от тази дейност, направихме промени в закона за избор на народни представители“, спомня си един от създателите на НДСВ- Олимпи Кътев.
Закон, който не позволява в надпреварата за вота да участват партии с еднакви имена. Промяна, която може да се окаже проблем и днес за някои политически формации.
„Двете крила на ДПС в момента имат „ДПС“ в наименованието на съответната коалиция. Така че ще има проблем. ЦИК, когато регистрира двете партии, може да окаже евентуално някоя от тях да си промени леко названието“, допълни Константинов.
Вижте повече в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Тагове:
Източник: Bgonair.bg