Доналд Тръмп се похвали, че Зеленски вече е готов веднага да подпише договора за редкоземните минерали!

Американският президент Доналд Тръмп заяви тази вечер, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да дойде във Вашингтон по-късно през настоящата седмица, за да подпише споразумение със САЩ за украинските редки земни елементи, предаде Ройтерс.

„Зеленски би желал да подпише споразумение с мен за полезните изкопаеми“, каза американският президент пред представители на медиите.

Сделката за редките земни елементи е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство на САЩ в контекста на усилията на Тръмп да постигне бърз край на войната на Русия в съседната държава, отбелязва Ройтерс.

Тръмп заяви пред представители на медиите и че в Украйна ще има нужда от мироопазващи сили под някаква форма, ако бъде сключено мирно споразумение.

По-рано Франс прес и Ройтерс предадоха, че Украйна е приела условията по предложеното от Тръмп споразумение със САЩ за редките си земни елементи, като се позоваха съответно на високопоставен украински представител и на два независими източника.

В сделката няма да има неблагоприятни клаузи за Киев, уточнява АФП.

„Правителствени представители работят по детайлите на споразумението (…) Планираме посещение във Вашингтон в петък, за да го подпишем“, казва представителят на Украйна за Франс прес.

По думите му американците са „премахнали клаузите, които не удовлетворяват“ Киев, и по-специално сумата от 500 милиарда долара, „които се предполага, че полезните изкопаеми ще донесат на САЩ“.

Споразумението е от стратегическа важност за опитите на Украйна да спечели подкрепата на САЩ в контекста на стремежа на Тръмп да постигне бърз край на войната на Русия в съседната държава, отбелязва Ройтерс.

Украйна се съгласи на сделка за добив със САЩ, след като Вашингтон се отказа от най-строгите си искания, но Зеленски не успя да осигури гаранции за сигурност от Тръмп, съобщи Financial Times, цитирайки украинския вицепремиер и министър на правосъдието, които ръководеха преговорите.

Киев се споразумя с Вашингтон за сделка за добив и сега е готов да подпише споразумение за съвместно разработване на своите минерални ресурси, включително нефт и газ, след като САЩ се отказаха от претенциите си за 500 милиарда долара потенциални приходи от разработване на ресурси.

Изключително тежките условия на първоначалния проект, който президентът Тръмп представи като начин Украйна да изплати дълга си към САЩ за военна и финансова помощ, предизвикаха възмущение в Киев и Европа, пише изданието, като обобщава, че Тръмп нарече Зеленски „диктатор“ именно заради отказа му да подпише оригиналния текст.

Окончателният вариант на споразумението, датиран на 24 февруари и видян от FT, предвижда създаването на фонд, в който Украйна ще внесе 50% от приходите от „бъдещата монетизация“ на държавни минерални ресурси, включително нефт и газ, и свързаната с тях логистика. След това фондът ще инвестира в проекти в Украйна.

Уточнява се също, че това не се отнася за приходите от минерални ресурси, които вече попълват държавната хазна на Украйна, т.е. от текущите дейности на Нафтогаз или Укрнафта, най-големите производители на газ и петрол в Украйна.

Споразумението обаче не споменава гаранциите за сигурност на САЩ, за които Киев първоначално настояваше в замяна на съгласието си за сделката. Освен това оставя неразрешени важни въпроси като размера на американския дял във фонда и условията на сделките за „кръстосана собственост“, които ще трябва да бъдат уредени в последващи споразумения.

След три години, в които Съединените щати бяха основният донор на военна помощ за Киев, Тръмп обърна политиката на Вашингтон, като започна двустранни преговори с Русия без участието на европейски съюзници или Украйна.

Украински официални лица казаха, че сделката е одобрена от министрите на правосъдието, икономиката и външните работи и отбелязаха перспективата Зеленски да посети Белия дом през следващите седмици, за да присъства на церемонията по подписването с Тръмп.

Първоначалното предложение на администрацията на Тръмп предвиждаше създаването на инвестиционен фонд, в който САЩ да имат „100 процента финансов интерес“. Тези условия, наречени неприемливи от украинските власти, бяха изключени от окончателния проект.

Мандатът на фонда да инвестира в Украйна е друга промяна, която Киев търси. В документа, предоставен на Financial Times, се казва, че САЩ ще подкрепят икономическото развитие на Украйна в бъдеще.

Украински служители добавиха, че сделката е просто „рамково споразумение“ и че никакви приходи няма да сменят собственика си, докато фондът не бъде създаден, което им дава време да изгладят всички потенциални различия. Сред неуредените въпроси е споразумението за подсъдността на споразумението.

Правителството на Зеленски също ще трябва да получи одобрението на украинския парламент, където опозиционните депутати сигнализираха, че най-малкото ще имат разгорещен дебат, преди да ратифицират такова споразумение.

Източник bnews.bg