Дива корупция в Narod.bg: Чистачка продавала BG гражданство на македонци в Битоля
Чистачка в генералното консулство на България в Битоля е провеждала интервюта с македонци за получаване на BG гражданство! Огромният скандал стана известен от депутатски въпрос в рамките на петъчния парламентарен контрол, предаде репортер на Narod.bg.
Хигиенистката интервюирала кандидати за гражданство, които са събирани през импулсен телефон в частен колцентър, а услугата е заплащана.
Далаверата е вървяла от 2021 до 2023-а.
На 23 февруари 2024-а станало ясно, че 2917 от приетите молби за гражданство не покриват изискванията.
Проверката показала, че не се установява основание за натурализация и така посочените македонци не отговарят на закона за българско гражданство.
МВнР се отнася изключително сериозно към този въпрос. Действия са предприети още от предходния министър г-жа Мария Габриел, увери в отговор служебният премиер Димитър Главчев. Проверката е направена между 6 и 9 февруари тази година.
Пропуските, които комисията към МВнР е открила, са редица. Установено е, че часове за консулски услуги е записвал македонски колцентър. „По този начин на юридическо лице с неясна собственост е била предоставена възможност за узнаване, систематизиране и архивиране на личните данни на десетки хиляди лица, които през годините кандидатстват за българско гражданство и всякакъв друг вид консулски услуги.
Телефонният номер на колцентъра е импулсен, цената на разговорите не е обявена и е с неясна стойност за потребителя и служителите в консулството“, обясни Главчев. Няма данни и сключеният договор с колцентъра да е бил одобрен от централното управление на МВнР. Препоръчано е незабавно да се спре договорът и да се заличи телефонът му. Това пък е направено в началото на март.
Друго нарушение, което е установено е, че генералното консулство е наложило практика на работа, с която насочва хората и реално ги принуждава да ползват една единствена банка – „Унибанк“. Не е дадена възможност таксите да се плащат на друго място, където клиентите имат лична сметка. Не е допуснато и плащане чрез електронно банкиране или пос терминал.
„Дадена е препоръка да се започне да се приемат плащания за консулски услуги в брой, на пос терминал, чрез банков превод в банка по избор на гражданите. До момента са проведени разговори с три местни банки за поставяне на пос терминал“, посочи Главчев.