Дело без обвиняем: Пепи Еврото се крие в Сърбия

Софийският апелативен съд нареди делото срещу Петьо Петров – Пепи Еврото да бъде гледано по същество. Тримата апелативни магистрати отмениха определението на първата инстанция, с което обвинителният акт срещу бившия следовател беше върнато на прокуратурата заради съществени пропуски. Наистина прокуратурата е допуснала нарушения и пороци, но те не пречат процесът за документна измама, свързана с казуса „Осемте джуджета“, да продължи в съдебна фаза, смятат те. За определението на САС съобщи „Лекс“.

Според обвинителния акт в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г. в София чрез използване на неистински документи получил без правно основание чуждо движимо имущество, което имал намерение да присвои – 147 броя монети на обща стойност 106 763 лева и 1 брой златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лева, собственост на Явор Златанов, както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лева, собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова. Цялото имущество (монети, златно кюлче и парична сума) са на обща стойност 1 301 966 лева.

Проверка на Инспектората на прокуратурата установи, че по това дело в бившата вече Специализирана прокуратура са работили четирима прокурори, които са извършил груби нарушения при връщането на това имущество.

В началото на октомври 2019 г. Илия Златанов чрез адвоката си е поискал прокуратурата да му върне иззетото злато, като представил ксерокопия на документи на български и немски език, с които твърди, че монетите са негови. След това е започнало поетапно връщане на част от златните монети.

За отнетите пари от дома на Явор Златанов пък се разбра, че именно ортакът на Ахмед Доган Димитър Ламбовски поискал от прокуратурата да му ги върнат и само пет дни след молбата му, прокурор Кирил Пейчинов разпоредил парите да бъдат върнати на Ламбовски.

По казуса с „Осемте джуджета“ публично известно беше обвинението срещу прокурор Дилян Деянов във връзка с иззетите пари и злато от Златанови, но то беше прекратено и прокурорът беше възстановен на работа. По същия казус обвинен е бил и прокурор Кирил Пейчинов, като и неговото привличане като обвиняем е било отменено от апелативната прокуратура в София.

Апелативният съд е съгласен, че голяма част от описаните от първата инстанция пороци са налице, но приема, че нарушенията не налагат връщане на делото на прокуратурата.

Тезата на прокуратурата е, че Петьо Еврото е използвал въпросните документи пред спецпрокуратурата, за да получи парите и ценностите на Златанови. Според САС твърдението в обвинителния акт е напълно ясно, а ролята на съда е да прецени дали е доказано и дали изобщо е съставомерно.

Според апелативните съдии Стефан Илиев, Вера Чочкова и Стефан Милев (докладчик), разминаването в датата, на която се твърди, че Петров е получил върнатите пари, е „христоматиен пример на лесно поправима очевидна фактическа грешка“, която не налага връщане на делото.

Напълно погрешна и според САС е тезата на прокуратурата, че използваните от Петьо Еврото документи за извършване на измамата били едновременно неистински и неверни, като съдът подчертава, че тя „не кореспондира на базови постановки от института на документните престъпления“. Но това е въпрос по съществото на делото.

Като сериозно нарушение САС отчита и това, че пострадалите не са били уведомени и не са могли да обжалват постановленията на прокуратурата, с които са отпаднали обвиненията срещу прокурорите Деянов и Пейчинов. САС посочва, че вече нищо не може да бъде направено. Освен това след предявяване на разследването на пострадалите лица, те вече са знаели за оттеглените обвинения, но не са направили нищо, за да ги обжалват.

Определението на съда е окончателно, т.е. делото срещу Еврото трябва да тръгне. То явно ще се гледа в негово отсъствие, защото бившият следовател, а сега адвокат, отдавна е в неизвестност. Издирва се от 31 май м.г. „Считаме го за жив. Обявен е за издирване от 31 май 2023 г. и нашите екипи го търсят постоянно. По мои данни не се намира в България, повече информация не следва да давам. В близка на нас страна, според мен“, каза през февруари т.г. шефът на СДВР Любомир Николов пред bTV.

Според източник на Narod.bg лобистът се спотайва в Сърбия, където може да корумпира местните власти за институционален чадър. Преди това рекетьорът с контакти по високите етажи на темида се спотайваше в Дубай, но по някакви причини сменил емирството със съседна Сърбия.