Газпром врътна кранчето на Австрия! Виена приема спешно България в Шенген
На срещата на вътрешните министри от ЕС на 12 декември ще бъде взето решение да паднат и последните шенгенски бариери пред България и Румъния – по суша. Това съобщава „Капитал“ като се позовава на свои източници.
Последните детайли ще бъдат обсъдени на 22 ноември в Будапеща, по време на среща на вътрешните министри на Австрия, България и Румъния. Именно Австрия се противопоставяше до последно за включването на двете държави.
Цитира се австрийският вътрешен министър Герхард Кернер, според когото „има напредък в областта на граничния контрол и намаляване на броя на нелегалните мигранти“.
Руският държавен монополист „Газпром“, наказан от международен арбитраж за 230 млн. евро за неизпълнение на задълженията си към австрийската компания OMV, не иска да плати нито с пари, нито с газ.
Поради това той реши да спре доставките за Австрия от събота, съобщава независимият The Moscow Times.
От австрийската петролна и газова компания OMV увериха, че са подготвени за подобно развитие и не би трябвало да има проблеми със снабдяването на потребителите с гориво.
„Газпром Експорт“ е уведомил OMV, че ще „спре – и по този начин ще намали до 0% – доставките си на природен газ по Договора за доставка с Австрия от 06.00 ч. централноевропейско време на 16 ноември“, съобщи OMV.
Това става, след като предишния ден австрийското дружество заяви, че няма да плати за вече доставения му през октомври газ, за да получи поне част от компенсацията в размер на 230 млн. евро.
В сряда Международната търговска камара постанови, че „Газпром Експорт“ трябва да плати тази сума плюс лихвите и разходите за прекратяване на доставките за германското дъщерно дружество на OMV през 2022 г.
През тази година, след като Руската федерация нападна Украйна, „Газпром“ започна да ограничава износа и поиска да получава рубли за газа.
По този начин Владимир Путин, заплашвайки да замрази Европа, искаше да я накара да оттегли подкрепата си за нападнатата от него Украйна.
След решението на съда OMV заяви, че е разбрала, че „Газпром“ няма да плати. Поради това е решила да не му превежда плащания за вече изпомпания в Австрия газ.
OMV трябваше да плати за доставките през октомври около 20 ноември. Анализаторът на Brainchild Commodity Intelligence Клас Доземан смята, че „Газпром“ може да спре доставките на 21 ноември, ако не получи парите.
Но руският монополист реши да не отлага и веднага отказа да изпълни договорните си задължения.
Австрийските обеми представляват около 1% от пиковото потребление на газ в ЕС през зимния сезон.
В същото време доставките за Австрия и Словакия трябва да спрат през януари, когато изтича транзитният договор на Украйна с „Газпром“.
Въпреки това ранното спиране на изпомпването изнерви участниците на пазара.
Цената на нидерландските фючърси на газ TTF скочи от 43,67 евро/МВтч при затварянето в сряда до 47,35 евро по време на търговията в петък.
След това обаче тя се коригира до 46,4 евро (511,5 долара за 1000 куб. м). Това е най-високата стойност от края на ноември 2023 г., но е много далеч от пика на кризата през 2022 г. (над 340 евро/MWh, или 3600 долара за 1000 куб. м).
Няма причина за безпокойство, уверява OMV – тя ще може да доставя газ на страната по алтернативни маршрути.
Компанията е договорила доставки през Германия и Италия, от Норвегия от проекти, в които има дял, и чрез закупуване на газ от други компании, OMV разполага и със собствен капацитет за получаване на втечнен природен газ в терминала в Ротердам и дял в обещаващия румънски проект „Нептун“, казва експертът по петролен и газов пазар Михаил Крутихин.
Освен това газовите хранилища в ЕС са запълнени на повече от 92%, докато в Австрия те са запълнени на 94,5%.
Европейската комисия успешно тества системата за енергийна сигурност на ЕС през предстоящия зимен период и потвърди пълната готовност на инфраструктурата за отоплителния сезон.
Ето защо „изчисленията, че доставките на руски газ, които по волята на Путин се превърнаха в инструмент за политическо изнудване, отново ще доведат до катастрофални последици за европейската икономика, са неоснователни“, обобщава Крутихин.
Производството на електроенергия от вятърни генератори ще окаже допълнителна помощ на европейския пазар на електроенергия с настъпването на студеното време в северните региони на Европа.
Според прогнозите в Германия се очаква следващия четвъртък то да достигне 63,2 GW, надминавайки рекорда от декември миналата година, отбелязва Bloomberg.
Източник bnews.bg