В нарушение на Конституцията Пеевски ползва съдиите и подчинения си ВСС, за да остави машата си Чолаков начело на ВАС
С почти пълно мнозинство съдиите от Върховния административен съд подкрепиха своя началник Георги Чолаков да бъде издигнат за временен председател на ключовата институция и след края на неговия официален мандат, въпреки изричното решение на Конституционния съд по този въпрос.
Чолаков е потърсил съгласието на Пленума на ВАС и е получил подкрепа с почти пълно единодушие измежду всички съдии, като само един магистрат е гласувал „против“, съобщиха съдии пред Mediapool.
Информацията е потвърдена официално от ВАС. Няма аргументи в решението на Пленума.
Ако желанието на съдиите от ВАС бъде потвърдено от Висшия съдебен съвет, което най-вероятно ще се случи, то Чолаков ще стане първият шеф на върховен съд, който е останал на позицията и след изтичането на мандата му.
Въпросът за това дали Чолаков има право на подобно нещо е решен категорично с решение на Конституционния съд от 2005 година по конституционно дело 11/2004.
Тогава парламентът прокара промяна в Закона за съдебната власт, която позволяваше мандатът на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор да бъде продължаван до встъпването на техните наследници.
„За да гарантира стабилност на статуса на тези магистрати и тяхната несменяемост на заеманата длъжност, основният закон в ал. 3 на чл. 129 изчерпателно изброява основанията за прекратяване на правомощията им преди изтичане на посочения срок. Възможност за неговото продължаване не е предвидена“, гласи решението на Конституционния съд през 2005, с което въпросът се смята за решен окончателно.
Решението на КС бе взето тогава, за да се гарантира, че тогавашният главен прокурор Никола Филчев няма да остане на постта си нито ден след изтичането на мандата.
Тогава конституционните съдии еднодушно обявиха, че нито един от тримата големи в съдебната власт – двамата шефове на върховните съдилища и главният прокурор – нямат право на нито ден повече като началници след изтичането на техния мандат.
Сценарият с оставането на Георги Чолаков като временен председател на ВАС след изтичането на неговия мандат бе описан като много вероятен от Mediapool в статия още преди два месеца.
Изборът на нов шеф на ВАС е насрочен за 20 март, а 7-годишният мандат на Георги Чолаков изтича на 20 ноември. Показателно е, че Пленумът на съдиите от Върховния административен съд е свикан, за да осигури подкрепа за Георги Чолаков, а не да обсъжда възможните кандидати за негови наследници на позицията.
Решението на ВСС изглежда сигурно
Подкрепата на съдиите от ВАС за Георги Чолаков е предшествана от писмо, изпратено от Драгомир Кояджиков, председател на Комисията по атестирането и конкурсите в съдийската колегия на ВСС.
С това писмо Кояджиков пита Чолаков дали той е съгласен да бъде назначен за временен шеф на съда за времето след края на мандата му до избирането на нов титуляр.
“В момента сме изправени пред важен избор, свързан с организацията на дейността на съда, какъвто е определянето на изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд до встъпване в длъжност на нов административен ръководител“, е казал Георги Чолаков пред своите колеги от ВАС.
“Макар законът да не изисква изразяване на становище от Пленума на ВАС по този въпрос, аз не бих си позволил да изразя съгласие да бъда определен за изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд до встъпването в длъжност на нов председател на съда без да съм получил подкрепата на Пленума на ВАС“, е допълнил той и е получил почти единодушна подкрепа.
Спряганите имена за нов шеф
Двама съдии от ВАС са смятани неофициално за фаворити за бъдещ шеф на ключовия съд и отдавна загряват на страничната линия.
Един от тях е Сибила Симеонова, която ръководи Шесто отделение в съда и досега името ѝ не е било забърквано в публични скандали. Тя идва във ВАС от Русе и се смята за много близка до представляващия член на Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев.
Самият Магдалинчев е бивш заместник-председател на ВАС и един от най-влиятелните хора във ВСС.
Шесто отделение на ВАС, за което Сибила Симеонова отговаря, има думата основно за два „ресора“. Първо, решава делата, заведени срещу актовете на самия Висш съдебен съвет, което дава влияние на този съд върху самата съдебна система.
Освен това при Шесто отделение са екологичните дела, по които финансовият интерес е огромен.
Вторият голям претендент за шефския пост е заместник-председателят на ВАС Любомир Гайдов, който е смятан за дясна ръка на Георги Чолаков в съда.
Без съмнения битката между Сибила Симеонова и Любомир Гайдов ще бъде решена от влиянието на Георги Чолаков върху Висшия съдебен съвет.
Интригата
Ключовият въпрос е дали Чолаков изобщо ще позволи да има избор. Ако ВСС го назначи за временен началник на ВАС, а след това се провали процедурата за избор на постоянен шеф, Георги Чолаков може да се превърне в един от вечните съдебни шефове.
В момента ПП-ДБ настояват ГЕРБ да приеме тяхното предложение и да блокира с промени в закона възможността сегашният Висш съдебен съвет да избира някои измежду тримата „големи“ в съдебната власт – шефовете на ВКС, ВАС и главния прокурор.
Ако това се случи, ПП-ДБ ще бъдат директно посочени като виновници за това, че Борислав Сарафов продължава да е главен прокурор, а Георги Чолаков – шеф на ВАС.
Колко важен съд е ВАС?
Ключовата роля на ВАС се открои отново през последния месец, докато общественото внимание бе фокусирано върху ожесточената битката между Делян Пеевски и Ахмед Доган за марката „ДПС“.
Без изненада победата бе отсъдена за ДПС-Ново начало на Пеевски, след серия противоречащи си решения на различни състави на ВАС.
„Клиантелата“ на ВАС далеч не се изчерпва с партиите. Много хора не си дават сметка колко голямо е влиянието на този съд върху възлови процеси и събития в държавата. Например, решението на съдебния състав с председател Любомир Гайдов даде възможност преди две седмици на ТЕЦ „Марица Изток 2“ да замърсява за поне още една година въздуха над допустимите норми.
Актовете на изпълнителната власт, например, се обжалват пред административните съдилища.
Ето защо обществото има интерес съдът да е независим, но всички подозират, че това не е така, както и че значими представители на съдебната власт са подвластни на определени бизнес и политически интереси. А в случая с ВАС това означава, че който „владее“ това съдилище, получава практически контрол върху работата на почти цялата държава.
Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков е възприеман като най-влиятелната фигура в съдебната система в момента.
Андрей Янкулов от АКФ коментира:
Съдийското самоуправление в своята прекрасност – според публикации в Сега и Медиапул, пленумът на съдиите от Върховния административен съд почти единодушно подкрепил председателя на съда Чолаков да даде съгласието си да бъде избран за и.ф. председател и след изтичането на мандата си.
Има там някакво решение на Конституционния съд с близо 20-годишна давност, че мандатите на председателите на върховните съдилища и главния прокурор не могат да се „удължават“ до избора на нов титуляр, но съм убеден, че са намерени съответните аргументи защо то ще се окаже неприложимо.
Както при избора на Гешев, сега на Сарафов и прочее, трябва да се демонстрира как „хората си ги искат“ и че това, че има там някакви маргинали, които подскачат срещу тях, няма значение. Търси се и се получава легитимност през подкрепата на „колектива“.
А щом самите магистрати не намират нищо нередно например в подкрепата на хора от контингента за Гешев пред сградата на ВСС, дружеските отношения на Сарафов с лидер на криминална мрежа за паралелно правосъдие или в „добрата оферта“ на Чолаков за вила с басейн за 10 000 лв. (и това са най-явните неща, неоспорими като факти), то значи, че ако вие виждате нещо нередно, проблемът си е изцяло ваш.
След като бъде избран за и.ф., Чолаков на практика може да си остане на поста до пенсия. Че защо да не му вдигнат и пенсионната възраст, и да си остане доживот. Като цар.
Съдиите от ВАС ще подкрепят, ВСС ще се съобрази с волята им.
Източник: mediapool.bg
Източник bnews.bg