Всеки втори българин би дарил свой орган на близък при нужда

Всеки втори българин би дарил свой орган на роднина, или близък при нужда. Това показва проучване Агенция „Тренд“, проведено сред 1002 пълнолетни в периода 16-22 октомври на миналата година. Повече от половината от запитаните – 62%, заявяват, че одобряват донорството на органи, 18% отговарят, че не одобряват, а 20 на сто не могат да преценят.

На въпроса – биха ли се съгласили да дарят собствени органи след смъртта си, положително отговарят 40% от запитаните. 34% не биха се съгласили. Осем от десет души пък изобщо не са говорили с близките си по темата за донорство.

Преди 24 години Христина разбира, че има здравословни проблеми, свързани с бъбреците ѝ. Това се случва 6 месеца, след като е родила.

свързани

„Рязко се влоши зрението ми, не виждах. Тогава обиколих няколко специалисти месеци наред, докато ми поставят диагноза. Когато я поставиха, вече беше твърде късно. Нямаше начин да се лекуват моите бъбреци“, коментира тя.

Налага се Христина да мине на поддържаща терапия диализа – заместител на бъбреците и тяхната функция.

„В България донорството и тогава, и сега е в много малки степени, бях принудена да търся спасение в чужбина“, допълни жената.

свързани

Липсва информираност

Ниският интерес към донорството се дължи на недостатъчна информираност, смятат експерти.

„Хората, които не искат да дават органи и не искат да изявят желанието да подпишат, че при мозъчна смърт ще станат донор, най-много причини за това имаше в недоверието към лекарите, към институциите. Някои се притесняват дали някой няма да злоупотреби с тях и да не им се обърне внимание при лекуване. Информацията, която достига до хората в момента, е недостатъчна“, поясни д-р Йордан Македонски от „Св. Екатерина“.

Вижте повече в репортажа на Екатерина Кацарска.

Източник: Bgonair.bg