“Булгартабак” по схемата “Пеевски и КТБ” дал тихомълком имоти на ББР срещу 1/4 от непогасените кредити от 1/4 милиард!

Пеевските бухалки громят на единия фронт кредитиполучатели на ББР, които не си връщат кредитите, а от друга страна на тихия фронт фирми около Пеевски се споразумяват с държавната банка и си уреждат борчовете далеч от светлината на прожекторите.

В типичен свой стил, познат от схемата КТБ, фирми, които са близки с Пеевски, започват тихомълком и на сянка да изчистват дългове успоредно с разкритието и шумотевицата за други дългове на други фирми.
В случая бившата фирма на Пеевски Булгартабак е успяла в пълно медийно затъмнение да се освободи от около 1/4 от дълговете си към държавната Банка за развитие, а тепърва ще се разследва на каква цена и дали стойността на описаните имоти на БТ действително покрива мащаба на невърнатите кредити – в случая около 1/4 от общо 250 милиона, както посочва Медиапул.

Четири дни след като Румен Гайтански – Вълка се предаде доброволно и влезе в ареста през август заради невърнат кредит от 148.5 млн. лв. от държавната Българска банка за развитие (ББР), развръзка е настъпила и по друг крупен заем от кредитната институция. Банката доброволно се е съгласила да приеме за погасен заем от 75 млн. лв. срещу придобиването на сгради и други имоти на „Булгартабак“ в Благоевград от фирмата кредитополучател „Индастриал Солюшънс енд Технолоджи“ (с дубайски собственик).

Това става ясно от нотариален акт от 20 август 2024 г. за сключения договор по схемата дълг срещу собственост, с който Mediapool разполага. От страна на ББР споразумението е подписано от пълномощници на изпълнителните директори Илия Караниколов и Цанко Арабаджиев (човек на Кирил Петков и ПеПетата).

Въпросните 75 млн. лв. са част от поредица от заеми от ББР за „Булгартабак“, за чиято обща стойност се цитират различни суми – между 150 млн. лв. и 250 млн. лв. През 2021 г. дългът на „Булгартабак“ бе обявен от тогавашния служебен министър на икономиката Кирил Петков като един от едрите заеми, отпуснати от ББР на приближени до властта олигарси – в случая от орбитата на Делян Пеевски.

През юни 2023 г. сдружението „БОЕЦ“ обяви, че плащанията по кредита на „Булгартабак“ са спрели още през март 2023 г. По информация на „БОЕЦ“ още по това време от фирмата кредитополучател „Индастриал солюшънс енд технолоджи“ са предложили да прехвърлят цялото кредитно обезпечение на банката, като заменят дълга срещу собственост, но досега нямаше данни това реално да се е случило. Според „БОЕЦ“ проблем би имало, ако се окаже, че обезпечението не покрива дълга към ББР.

Mediapool изпратил въпроси до Българската банка за развитие и „Индастриал Солюшънс енд Технолоджи“ по темата, но още чака отговор.

В началото на 2021 г. компанията „Индастриал солюшънс енд технолоджи“ замести „Благоевград – БТ“ в задълженията му по заемите от държавната банка. Едноличен собственик на дружеството беше „Булгартабак Холдинг“, но през 2021 г. то стана притежание на TSH Ltd., регистрирано в Свободната зона „Аджман“ в Дубай, Обединени Арабски емирства.

През 2015 г. Делян Пеевски официално влезе в „Булгартабак“, след като години наред преди това се говореше как той контролира компанията. Година по-късно Пеевски обяви, че продава дела си в „Булгартабак“. БТ заедно с Лафка, КТБ и медийната му империя (Нова, Канал 3, вестници и сайтове) станаха символ на непостоянството на Пеевски в бизнеса, фалитите и бързите смени на собственост и в края на краищата – неизбежна разруха.

Също в началото на 2021 г. „Индастриал солюшънс енд технолоджи“ придоби от „Булгартабак – БТ“ няколко големи имота, които сега са прехвърлени на Банката за развитие вместо изплащането на дълга.

В началото на септември Делян Пеевски почти се закле, че не дължи нито стотинка на банки и се зарече, че ако някой намери негов дълг към банка, ще си даде имунитета веднага. Поводът бяха твърдения пред Народното събрание на обвиняемия бивш мажоритарен акционер в КТБ Цветан Василев за участието на Пеевски във фалита на КТБ.

Медиапул

Източник bnews.bg